Poslední roky se mluví o tom, jaký vliv má čas přestřižení pupeční šňůry při porodu na novorozence. Mnozí rodiče uvažují o uchování pupečníkové krve při narození miminka. Otázkou je, zda je možné nechat dotepat pupečník a současně uchovat pro dítě pupečníkovou krev v bance pupečníkové krve. Odpověď zní: ANO. Přečtěte si, za jakých podmínek.
U dětí narozených v termínu existují kontroverzní názory. V posledních desetiletích je upřednostněno spíše časné přerušení pupečníku (ihned po porodu). Jednotlivé světové organizace mají různá doporučení ohledně času, během kterého nechat pupečník dotepat. Například Světová zdravotnická organizace (World Health Organization, WHO) doporučuje přestřižení pupečníku jednu až tři minuty po porodu. Podle Amerického sdružení porodníků a gynekologů je však ideální přestřihnout pupečník 30-60 sekund po porodu.
Opožděné přestřižení pupečníku neznemožňuje odběr a uchování pupečníkové krve
Pupečníková krev je široce použitelným zdrojem krvetvorných kmenových buněk. Jejich transplantace je do dnešní doby jedinou léčbou některých hematologických a onkologických onemocnění, jako jsou leukémie, lymfomy, nádorová onemocnění orgánů, poruchy imunity či metabolismu.
Výsledek studie z roku 2018 zjišťující dopad dotepání pupečníku na odběr pupečníkové krve prokázal, že přestřižení pupeční šňůry do 1. minuty po porodu má malý negativní dopad na odběr jednotky pupečníkové krve a nesnižuje její buňkovitost. Přestřižení pupeční šňůry po 1. minutě má za následek menší objem a nižší buňkovitost pupečníkové krve.
V případě, že by se po dohodě s porodníkem nechával dotepat pupečník více než 1 minutu, existuje řešení v rámci odběru krvetvorných kmenových buněk – odběr placentární krve (z povrchových žil placenty) v rámci odběru PREMIUM.
Kromě odběru pupečníkové krve umožňuje rodinná banka Cord Blood Center i odběr a uchování tkáně pupečníku. Čas přestřižení pupečníku po porodu nemá žádný vliv na odběr a vlastnosti odebraných buněk tkáně pupečníku.