Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Proces odběru a přepravy

Odběr pupečníkové krve

Odběr pupečníkové krve se uskutečňuje ihned po porodu dítěte. Samotný odběr je zcela bezpečný a bezbolestný jak pro novorozence, tak i matku. Novorozenec je v době odběru v péči neonatologa či sestry. Po podvázání a přestřižení pupeční šňůry se pupeční šňůra dezinfikuje a pomocí speciální jehly se do odběrového vaku odebere pupečníková krev. Odběr provádí porodník nebo vyškolený zdravotnický personál.

Odběr tkáně pupečníku

K odběru tkáně pupečníku dochází bezprostředně po odběru pupečníkové krve. Pupeční šňůra se důkladně dezinfikuje fyziologickým roztokem a cca 15 cm z něj se uloží do odběrové nádoby.

Pupečníkovou krev a tkáň pupečníku je možné odebrat i v nestandardních porodních situacích jako je císařský řez, epidurální anestezie, porod do vody, předčasný porod, při diabetu rodičky nebo gestóze.

Odběr pupečníkové krve a tkáně pupečníku však v žádném případě nesmí narušit péči o matku nebo novorozence a nesmí vést ke zhoršení situace u obtížně probíhajícího odběru. V případě komplikací se může tedy porodník rozhodnout pupečníkovou krev nebo tkáň pupečníku neodebrat. Odběr se také neuskuteční, pokud se u nastávající maminky zjistí závažná infekce, například HIV, syfilis, hepatitida B nebo C.

Místo odběru

Odběr pupečníkové krve a tkáně pupečníku se provádí v 60 % porodnic v ČR. Zde naleznete kompletní seznam porodnic, ve kterých můžete o odběr žádat. Pro ověření registrace nás kontaktujte na naší bezplatné infolince 800 900 138.

Přeprava pupečníkové krve a tkáně pupečníku

Pupečníkovou krev a tkáň pupečníku spolu s odebranými vzorky krve matky a příslušnou dokumentací přepravuje z porodnice do laboratoře naše transportní služba ve speciálních termoboxech. Teplota v boxech je monitorovaná po celou dobu průběhu přepravy.

Zaujali jsme Vás a chcete se dozvědět víc? Kontaktujte nás na bezplatné infolince 800 900 138.
Nezávazná online registrace zde.