Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Meet Barrett

Kmenové buňky pomohly při dětské cukrovce

Lékař nám říkal, že odběr pupečníkové krve není nutný
Náš syn Barrett se narodil v Torontu 24. července 1997. Manželčina kamarádka pracuje jako laborantka. Od ní jsme se dozvěděli o výzkumu kmenových buněk z pupečníkové krve a o tom, že je odběr bezbolestný. Zeptali jsme se na tuto možnost našeho porodníka, ale byl velmi neochotný a ubezpečoval nás, že pro odběr není důvod. Nepočítali jsme s tím, že bychom krev někdy použili, ale měli jsme pocit, že by bylo dobré jí uskladnit. I přes námitky lékaře jsme si odběr vyžádali. Vždyť nikdo nedokáže říct, co se může v budoucnu přihodit.

Šok před vánocemi

22. prosince 2006 se náš život změnil tak, jak jsme nikdo nečekali. Barrettovi zjistili neléčitelný diabetes 1. typu známý jako dětská cukrovka. Barrett byl najednou závislý na inzulinu. Byl to pro mě a mojí ženu hrozný šok.

Výzkum, který přinesl naději

Namísto balení dárků a lítosti nad nepřízní osudu jsme se se ženou během vánoc snažili najít co nejvíce informací o této nemoci. Christine našla studii o výzkumu na Floridské univerzitě, který se zabýval vlivem kmenových buněk na děti trpící dětskou cukrovkou. Barrett měl všechny předpoklady, aby mohl být do výzkumu zařazen – jeho tělo stále produkovalo vlastní inzulin. Jedinou otázkou byla kvalita uložené pupečníkové krve, protože od jejího odběru už uběhlo více než devět let. S radostí však můžeme říct, že kmenové buňky z pupečníkové krve přinesly mimořádné výsledky.

Stalo se nemožné – jsme v 37. měsíci

Po třech letech byl Barrett stále ve fázi, kdy jeho slinivka nadále produkovala inzulin. Po tak dlouhé době od diagnózy této nemoci to za běžných okolností není možné. Lékaři nám řekli, že tato fáze trvá obyčejně několik týdnů, ve výjimečných případech několik měsíců. My jsme dosáhli už 37. měsíce!

Víme, že jsme udělali dobře

V současnosti je Barrett zdravé aktivní dítě. Jeho tělo stále produkuje inzulin a pokrok, kterého jsme dosáhli, je výjimečný. I když infuze kmenových buněk z vlastní pupečníkové krve zatím není lékem na toto onemocnění, existuje možnost, že se jím jednou stane. Víme, že jsme udělali dobře, když jsme si pupečníkovou krev nechali uskladnit, protože kmenové buňky z ní sehrály v léčbě našeho syna významnou roli.
Podívejte se na video zveřejněné na ABC7 news:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *