Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Bílé krvinky z pupečníkové krve mohou zlepšit léčbu rakoviny

Tým vědců z oddělení hematologie a oddělení molekulární patologie Všeobecné nemocnice v Singapuru vyvinul postup pro využití a posílení vrozené schopnosti bílých krvinek z pupečníkové krve k léčbě různých typů solidních nádorů a rakoviny krve. Výzkumní pracovníci dosáhli dobrých výsledků v preklinických studiích a již v roce 2024 bude jejich postup podroben dalšímu testování v rámci klinické studie fáze I pro léčbu leukémie a lymfomu. Výsledky této studie byly publikovány v odborném časopise Science Advances v červnu 2023.

Část bílých krvinek, které jsou známé jako gama delta T-buňky (GDT), má protivirové a protinádorové vlastnosti. Tyto buňky reagují na příznaky biologického stresu, jako jsou rakovinové nebo infikované buňky v těle, a představují jednu z prvních linií obranyschopnosti proti nemocem.

GDT-buňky se nacházejí i v krvi dospělého člověka. Preklinické studie však ukázaly, že v porovnání s GDT-buňkami u dospělých se specifický podtyp GDT-buněk, který je proti rakovinovým buňkám účinnější, nachází ve větším množství v pupečníkové krvi.

„Většina počátečních snah se zaměřovala na zkoumání využití GDT-buněk u dospělých při léčbě rakoviny. Bohužel míra reakce v prvních klinických zkouškách byla všeobecně nízká a účinnost léčby byla suboptimální (pod optimální úrovní nebo standardem). Proto jsme se rozhodli obrátit pozornost raději na pupečníkovou krev,“ uvedla docentka Alice Cheungová, jedna z hlavních výzkumných pracovnic z oddělení hematologie Všeobecné nemocnice v Singapuru a hlavní autorka studie.

Na základě vzorků pupečníkové krve vyvinul tým postupy pro znásobení počtu GDT-buněk ve vzorcích. Výzkumný tým předpokládá, že GDT-buňky získané z pupečníkové krve mohou mít delší životnost a tím potenciálně zabránit recidivě rakoviny nebo ji oddálit.

„GDT-buňky získané z pupečníkové krve lze přirovnat k mladým bojovníkům, protože jejich účinky trvají déle a mohou se lépe přizpůsobit vykonávání dalších funkcí. V současnosti však nejsou dostatečně využívány a hlavní obavou je, že pro klinické účely nemusí být těchto T-buněk dostatek. Naše studie však ukázala, že je to možné,“ uvedl profesor Goh Yeow Tee, hlavní konzultant oddělení hematologie Všeobecné nemocnice v Singapuru a autor studie.

Zdroj:
https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.adf3120
https://www.eurekalert.org/news-releases/996942