Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Zastaví vlastní pupečníková krev rozvoj diabetu typu 1?

Autologní (vlastní) pupečníková krev může být klíčem k prevenci vzniku diabetu u dětí z rizikové skupiny. Pokoušejí se to dokázat vědci z Austrálie, kde zahájili pilotní klinickou studii, jedinou svého druhu na světě.

Pupečníková krev obsahuje kromě kmenových buněk i speciální imunitní buňky, tzv. vysoce funkční T regulační buňky. Tyto buňky mají schopnost imunomodulace – schopnost navodit změny v imunitním systému. Imunoterapie založená na obnově imunitní tolerance dokáže zabránit rozvoji autoimunitních onemocnění, mezi které patří i diabetes typu 1. Pro tento mechanismus existují jasné vědecké důkazy. Funguje na zvířecích modelech, proto je důvod očekávat, že to bude podobné i u lidí.

diabet typu 1Lékaři čekají, že infuze jedinečných imunitních buněk, které se nacházejí v pupečníkové krvi, dokáže zabránit vzniku diabetu typu I. u dětí nebo významně oddálit jeho nástup. Klinickou studii vede profesorka Craig, dětská endokrinoložka z nemocnice Westmead v Sydney. Kladné výsledky studie umožní zvýšit veřejné povědomí o pupečníkové krvi a také podpoří rozhodnutí rodičů uchovávat ji pro svoje děti. To může být důležité zejména pro rodiny, ve kterých se častěji vyskytují nádorová či autoimunitní onemocnění
Působení autologních kmenových buněk z pupečníkové krve při léčbě dětí, které už cukrovkou typu I. trpí, se aktuálně předmětem několika klinických studií v Evropě, Americe i Asii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.