Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Nathan Lennex

Na dětskou mozkovou obrnu není lék, ale teď je naděje

Nathan Lennex se narodil v Tucsonském zdravotním středisku v Arizoně (USA). Nathanova matka Cherie se tam rozhodla uložit jeho pupečníkovou krev. Ukázalo se, že její rozhodnutí bylo správné. 

Nemoc, na kterou není lék

Krátce poté co Nathan oslavil první narozeniny mu lékaři diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu. Tato nemoc negativně ovlivňuje funkce mozku a kognitivní schopnosti. Na mozkovou obrnu zatím neexistuje lék, ale teď je tu naděje. Lékaři v Tucsonském zdravotním středisku provedli experimentální léčbu čtyřiceti dětí ve věku od 2 do 12 let. Byl mezi nimi i Nathan. Lékařský výzkum probíhal pomocí infuzí kmenových buněk z vlastní pupečníkové krve malých pacientů zmrazené a uskladněné přímo v Tucsonu.

Zázrak moderní medicíny

Pro studii bylo zapotřebí dvou infuzí. V jedné infuzi dostal Nathan kmenové buňky z vlastní pupečníkové krve, ve druhé infuzi bylo placebo. Jeho matka si myslí, že Nathan dostal kmenové buňky už v první infuzi, protože se jeho stav okamžitě velmi zlepšil. Považuje to za zázrak moderní medicíny.

„Je to věda. Funguje to. Ale připadá mi to jako zázrak,“

řekla Cherie.

Před infuzí se Nathan dokázal převalit jen s potížemi. Teď leze po všech čtyřech.

„Je ve věku, kdy by měl za normálních okolností už chodit. Ale když si uvědomíte, že předtím se sotva převalil a teď leze po všech čtyřech, je to neuvěřitelná změna. Co všechno se může ještě stát?“

dodala Cherie.

Povívejte se na video zveřejněné 18/12/2012 na News4Tucson

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.