Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Vlastní pupečníková krev může pomoci dětem po cévní mozkové příhodě

V září 2012 v USA odstartovala unikátní klinická studie zaměřená na vývoj nového léčebného postupu pro léčbu dětí, které prodělaly cévní mozkovou příhodu. Cílem studie je zjistit, zda kmenové buňky z vlastní pupečníkové krve pacientů ovlivní jejich fyziologický stav i anatomické parametry mozku.

cévní mozkové příhoděDo studie se přijímají děti ve věku 6 měsíců až 6 let po cévní mozkové příhodě, které mají uskladněné vlastní pupečníkovou krev. Vstupní vyšetření, infuzi pupečníkové krve i následné kontroly v přesně stanoveném čase absolvují v The University of Texas Health Science Center v americkém Houstonu. Pacienti budou po infuzi autologní (vlastní) pupečníkové krve sledováni a v následujících dvou letech podstoupí neurologická a psychologická vyšetření. Klinická studie potrvá do prosince 2015.

K cévní mozkové příhodě dochází, když se zúží cévy směřující do mozku anebo se v nich vytvoří sraženiny, které blokují přívod krve do některé části mozku. Tato nemoc postihuje přibližně jedno z 12 tisíc dětí a ohrožuje častěji novorozence. Děti, které prodělaly cévní mozkovou příhodu, mají zpomalený motorický vývoj, nejčastěji je oslabená jedna strana organismu. Právě kmenové buňky z pupečníkové krve by měly regenerovat poškozené části mozku, zlepšit motoriku a celkový vývoj dětí, které prodělaly cévní mozkovou příhodu.

Více informací naleznete v anglickém jazyce zde nebo si prostudujte podrobnosti o samotné studii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.