Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Pupečníková krev zamrazená 19 let zachránila život mladému muži

„Nečekal jsem, že pupečníková krev, kterou jsme synovi uchovali při jeho narození, mu o 19 let později zachrání život!“ řekl nadšeně otec pacienta. Když se v roce 2003 jeho syn narodil, povědomí o pupečníkové krvi bylo teprve v plenkách.

Léčba tohoto pacienta byla prezentována v květnu 2023 na 10. konferenci o pupečníkové krvi Čínské asociace pro zdraví matky a dítěte. Pacienta pojmenovali Siao An. Jedná se o mladého muže z Číny, kterému v prosinci 2021 ve věku 18 let diagnostikovali aplastickou anémii. To je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá a ničí krvetvorné kmenové buňky v kostní dřeni, což může vést k úplnému selhání kostní dřeně a smrti.

Při řešení léčby se rodiče Siao Ana dozvěděli, že jednou z účinných metod léčby může být transplantace krvetvorných kmenových buněk z pupečníkové krve. To dalo rodině novou naději, protože už v roce 2003, kdy se Siao An narodil, mu rodiče uchovali pupečníkovou krev v rodinné bance pupečníkové krve.

Siao An byl převezen do nemocnice, která se specializuje na transplantace krvetvorných buněk, a po přípravě na zákrok mu 25. prosince 2022 prostřednictvím infuze „vrátili“ jeho pupečníkovou krev, která mu byla před 19 lety odebrána. O měsíc později byl Siao An propuštěn z jednotky intenzivní péče a v únoru 2023 i z nemocnice.

Tento případ je jedinečný tím, že se jedná o nejdéle skladovanou pupečníkovou krev, která byla použita k transplantaci v Číně. Současně to dokládá, že si pupečníková krev může uchovat účinnost i po mnoha letech skladování. Banka pupečníkové krve, ve které měl Siao An pupečníkovou krev uloženou, vydala na léčbu již více než 3 400 jednotek krve. 

Banky pupečníkové krve využívají ke skladování pupečníkové krve ty nejmodernější technologie, aby se buňky, které uchovávají, daly použít k léčbě i desítky let po zamrazení.

Související zajímavosti z Cord Blood Center Group

  • První použití vlastní pupečníkové krve z Cord Blood Center bylo v roce 2004 při léčbě nádoru mozku u půlročního chlapečka na Slovensku (bylo to zároveň i první použití vlastní pupečníkové krve v Evropě).
  • Při aplastické anémii se pupečníková krev z Cord Blood Center použila poprvé v roce 2009. U devítiletého pacienta se použila pupečníková krev od sourozence.

Zdroj:

https://parentsguidecordblood.org/en/news/cured-his-own-cord-blood-19-years-later