Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Emma dostala během operace rozštěpu páteře infuzi pupečníkové krve

Daria byla v 35. týdnu těhotenství, když jí lékař po vyšetření oznámil, že její dítě má rozštěp páteře. „V ten den jsme měli první výročí naší svatby. Manžel byl se mnou na těhotenském ultrazvuku, abychom spolu mohli vidět naši dcerku, ale dozvěděli jsme se špatnou zprávu,“ vzpomíná Emmina matka Daria.

Rozštěp páteře je vrozená vada, při které nedochází během časného prenatálního vývoje k úplnému uzavření páteřních obratlů, což může vést k výhřezu míchy a míšních obalů. Důvodem může být nedostatek kyseliny listové, genetická predispozice, užívání některých léků matkou během těhotenství nebo špatně zvládnutá cukrovka. Rozštěp páteře je jednou z nejběžnějších vrozených vad, které vedou ke zdravotnímu postižení. Závažné případy rozštěpu páteře lze obvykle zjistit během těhotenství pomocí ultrazvuku plodu. Zatím není známa žádná léčba na poškození inervace způsobené touto vadou.  Pokud se ale chirurgický zákrok provede krátce po narození, může zabránit dalšímu neurologickému poškození uzavřením jednotlivých obratlů v páteři a odsátím nahromaděného mozkomíšního moku.

„Nikdy jsem o této nemoci neslyšela. Nehledala jsem ani žádné informace, protože až do narození svého dítěte jsem doufala, že se lékaři spletli a moje dcera bude zdravá.“ říká Daria.

Samotná příprava na porod při této diagnóze dítěte byla dost komplikovaná. „Porodnice mě odmítaly jedna po druhé,“ vzpomíná Daria. Po delším hledání až lékaři v nemocnici v Kyjevě souhlasili s provedením císařského řezu, pokud se najde neurochirurg, který bude dítě operovat hned po porodu. Ujal se toho neurochirug Pavel Plavskij. „Byl to právě on, kdo nám řekl, že je třeba odebrat pupečníkovou krev, protože může pomoci při operaci naší dcery,“ doplňuje Daria.

Daria si vzpomíná, že byla posedlá myšlenkou na to, že musí udělat vše, co se dá, aby pomohla zachránit život své dcery. Jednou z úloh, kterou brala velmi vážně, byla odpovědnost za to, aby nezapomněla do nemocnice vzít soupravu na odběr pupečníkové krve. (Pozn. – Cord Blood Center má ve vybraných porodnicích v Čechách sady pro odběr připravené, rodička nemusí v tomto směru nic řešit). I když už po císařském řezu poprvé uviděla svou dcerku, myslela na to, aby lékaři nezapomněli odebrat pupečníkovou krev. „Uklidnila jsem se až tehdy, kdy byl přepravní box s pupečníkovou krví mé dcery předán specialistům z banky pupečníkové krve.“

Několik hodin po narození byla Emma převezena na neurochirurgické oddělení specializované nemocnice Ochmatdet, kde jí byla během operace páteře podána i pupečníková krev. Operace byla velmi komplikovaná. Po operaci se Emma rychle zotavila a za měsíc byla propuštěna z nemocnice. Dnes dramatické časy kolem Emmina narození připomínají už jen pravidelné lékařské kontroly a mírná slabost v nohách.

Neurochirurg dr. Plavskij realizoval studii 39 dětí s rozštěpem páteře, ve kterých dostaly hned po narození intravenózní infuze vlastní pupečníkové krve v čerstvém stavu (pozn. – obvykle se pupečníková krev po odběru zamrazí a takto je uchována až do doby, kdy může být použita k léčbě). Pupečníková krev se u tohoto typu operace podává na doplnění ztráty krve a stimulování regenerace zprostředkované buňkami, které obsahuje. Děti byly sledovány 16 měsíců po operaci a prokázaly zlepšení rozsahu pohybu a funkcí pánevních orgánů.

Zdroj: https://parentsguidecordblood.org/en/news/emmas-story-spina-bifida-surgery-cord-blood

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.