Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Pupečníková krev je nejlepším zdrojem léčby metabolické poruchy

Transplantace krvetvorných kmenových buněk z pupečníkové krve představuje efektivní alternativu k transplantaci těchto buněk od shodného dárce i u dětí s vzácným onemocněním – syndromem Hurlerové. Výsledky studie byly publikovány v březnu v časopisu Americké hematologické společnosti Blood.

I cukr může škodit

léčby metabolické poruchySyndrom Hurlerové je dědičná metabolická porucha, při níž se netvoří jeden z lysozomálních enzymů (α-L-iduronidáza), zodpovědný za štěpení dlouhých řetězců molekul cukru v lidském těle. Proto dochází k hromadění cukru a poškozování životně důležitých orgánů. Děti s touto vzácnou poruchou nemají dobrou prognózu. Následkem zvýšené hladiny cukru v organizmu trpí závažnými komplikacemi, například hluchotou, zastavením růstu, nemocemi kloubů, srdečních chlopní, které mohou vést ke smrti. Syndrom Hurlerové se léčí transplantací krvetvorných kmenových buněk, které dokáží nastartovat zdravou krvetvorbu i s chybějícím enzymem. Dopraví ho do všech orgánů, včetně mozku, a zabrání progresi onemocnění. Lékaři jsou však vystaveni rozhodnutí, který ze zdrojů krvetvorných kmenových buněk je pro pacienta nejvhodnější.

Nejlepší výsledky s pupečníkovou krví

„Pupečníková krev představuje nejvhodnější alternativu, jelikož v ní obsažené buňky dokáží zvýšit úroveň lysozomálního enzymu α-L-iduronidázy, což může pacientům prodloužit život a zlepšit jeho kvalitu,“ vyjádřil se autor studie Jaap Jan Boelens MD, PhD., z Universitair Medisch Center Utrecht v Holandsku. „Až doposud neexistovala studie, která by se věnovala bezpečnosti a účinnosti krvetvorných kmenových buněk z různých zdrojů u větší skupiny pacientů.“ Boelensův tým provedl retrospektivní analýzu u 258 malých pacientů po transplantaci, přičemž děti byly ve věku od dvou měsíců do osmnácti let. Průměrný věk při transplantaci byl šestnáct měsíců. Děti dostaly potřebný štěp buď od příbuzného nebo nepříbuzného dárce, a to z kostní dřeně, z periferní nebo pupečníkové krve. Analýza lékařům ukázala, že nejlépe se ujaly štěpy z pupečníkové krve a normální hladinu enzymů stanovili u 98 procent z těchto pacientů. Zdravotníci konstatovali, že jde o závěry zvlášť užitečné pro transplantology. Podle nich je nesporné, že darovaná pupečníková krev, dokonce i při jisté míře neshody transplantačních znaků s příjemcem, je efektivní.

Více informací naleznete v anglickém jazyce zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.