Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Vědci objevili v placentě kmenové buňky, které dokážou opravit srdce po infarktu

Vědci v USA objevili v placentě typ kmenových buněk, které se dokážou po infarktu diferencovat na zdravé srdeční buňky. Výsledky jejich studie byly zveřejněny v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Předchozí studie vědců z Icahn School of Medicine at Mount Sinai prokázaly, že buňky z placenty dokážou opravit srdeční poranění u samic myší. Zjistili, že buňky z placenty se přesunuly do matčina srdce a přeměnily se na kardiomyocyty (buňky srdečního svalu), aby napomohly procesu opravy srdce.

Cílem další studie bylo zjistit, který typ buněk je odpovědný za regeneraci srdečních buněk. Výzkumníci začali studovat účinky buněk Cdx2, jelikož jsou z mixu kmenových buněk placenty nejrozšířenější.

K otestovaní regenerativních vlastností buněk Cdx2 vědci vyvolali srdeční infarkt u samců myší rozdělených do tří skupin. Jedna skupina podstoupila terapii buňkami Cdx2, druhá skupina dostala jiný typ buněk z placenty a třetí skupině byl podán fyziologický roztok. Následně vědci použili MRI skener, kterým analyzovali poškození způsobené srdečním infarktem u všech tří skupin, a po třech měsících léčby provedli další skenování, aby zjistili, zda došlo k regeneraci srdce. Výsledky ukázaly, že regenerace nastala pouze u myší, které podstoupily terapii buňkami Cdx2.

Podrobnější analýza skenů potvrdila, že po třech měsících se tyto buňky přesunuly k srdečnímu poranění a tak spustily tvorbu nových krevních cév a kardiomyocytů. Studie také zjistila, že buňky Cdx2 jsou podobné embryonálním kmenovým buňkám, protože obsahují všechny proteiny potřebné pro tvorbu všech tělesných orgánů. Navíc mají i další sadu proteinů, díky kterým se dokážou přesunout přímo na místo poranění a tak obejít imunitní reakci hostitele.

„Působí jako supervýkonná populace kmenových buněk, protože se dokážou zaměřit na místo poraněni, periferním oběhem se přepravit přímo tam a zároveň se vyhnout odmítnutí imunitním systémem hostitele,“ komentovala výsledky Hina Chaudhry, ředitelka Oddělení kardiovaskulární regenerativní medicíny na Mount Sinai.

„Tyto vlastnosti jsou klíčové pro vývoj strategie léčby lidskými kmenovými buňkami, na které už pracujeme, protože mohou nabízet slibnou terapii i pro lidi. Doufáme, že dokážeme navrhnout účinnější léčbu srdce lidskými kmenovými buňkami, než jakou jsme nabízeli doposud,“ uzavřela Hina.

Zdroj:

https://www.pnas.org/doi/full/10.1073/pnas.1811827116