Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Co to je pupečníková krev?

Pupečníková krev je krev, která se nachází v placentě a pupeční šňůře miminka. Obsahuje kmenové buňky, které mohou zachránit život nebo zmírnit průběh onemocnění. Jakmile se miminko narodí a pupeční šňůra je přestřižena, je možné velmi snadným, bezrizikovým a bezbolestným postupem tyto kmenové buňky získat a uchovávat po mnoho let.

V čem jsou kmenové buňky důležité?

Kmenovou buňku si můžeme představit jako buňku, která ještě nezná svůj úkol, může se z ní stát například krvinka, buňka některého orgánu nebo tkáně. Záleží především na situaci v organismu, který sám rozpoznává, jak se má konkrétní kmenová buňka proměnit. Díky této schopnosti kmenových buněk je možné obnovit nemocí poškozenou tkáň. Toho stále více využívá moderní medicína.

Proč kmenové buňky z pupečníkové krve?

Pupečníková krev je bohatým zdrojem velmi mladých kmenových buněk. Proto mají oproti jiným kmenovým buňkám v těle mimořádně vysokou schopnost množit se a tedy obnovit nemocí zasaženou tkáň.  

Krvetvorné kmenové buňky z pupečníkové krve

Současná medicína využívá především krvetvorné kmenové buňky, které jsou schopny obnovit buňky kostní dřeně.  Proto se využívají při léčbě hematologických a onkologických onemocněních.  Příkladem takových onemocění jsou například aplastické anémie, LAD syndrom apod.

Při jakékoliv onkologické léčbě je možné využít kmenové buňky z pupečníkové krve k obnově tvorby krve, kterou poškozuje chemoterapie a komplikuje tak léčbu prakticky každého onkologického onemocnění. Díky této možnosti potom může lékař předejít závažným až smrtelným komplikacím chemoterapie. Zde je velmi důležité, že se jedná o vlastní kmenové buňky a nehrozí tak, že tělo kmenové buňky odmítne.

Mezenchymální kmenové buňky z pupečníkové krve

Mezenchymální kmenové buňky z pupečníkové krve intenzivně zkoumá nový, dynamicky se rozvíjející obor regenerativní medicíny, který zkoumá využití těchto kmenových buněk k obnově poškozených orgánů a tkání. K tomu většinou dochází v důsledku onemocnění nebo úrazu.

Ve světě aktuálně probíhá takřka 700 klinických studií, které intenzivně zkoumají využití těchto kmenových buněk. K závěru se nyní blíží studie využití kmenových buněk z pupečníkové krve v léčbě dětské mozkové obrny.

Kmenové buňky z pupečníkové krve mají několik mimořádných vlastností.

  • jsou velmi mladé, mají velmi dobrou schopnost množit se
  • nejsou zatížené životním stylem nebo aktuálně probíhajícím onemocněním
  • jejich složení je neopakovatelné
  • jejich odběr je rychlý, zcela bezpečný a nezatěžuje ani matku, ani dítě

Chcete vědět více o využití pupečníkové krve?

Tkáň pupečníku

Tkáň pupečníku je želatinová hmota, která obaluje  pupečníkové cévy a společně s nimi tvoří pupečníkovou šňůru. Obsahuje kmenové buňky s unikátními vlastnostmi, které pocházejí z období raného vývoje dítěte. Nejdůležitějšími z nich jsou tzv. mezenchymální kmenové buňky. Nacházejí se i v pupečníkové krvi, nicméně v mnohem menší míře než v pupečníkové tkáni. 
 
Mezenchymální kmenové buňky z pupečníkové tkáně jsou schopné se přeměnit na specializované buňky nebo na různé tkáně v lidském organismu jako jsou např. kosti, chrupavka, šlachy, svaly, nervy, srdeční tkáň, kůže či jaterní buňky.
 
V současné době můžeme říci, že použití buněk z tkáně pupečníku není pouhou vědeckou vizí. Již dnes se aplikují v klinických studiích u pacientů trpících na selhání jater, cukrovkou, sklerózou multiplex, poškozením srdečního svalu, myelodysplastickým syndromem a jinými onemocněními. Kmenové buňky z pupečníkové tkáně se také mohou použít jako podpora při standardní transplantaci krvetvorných kmenových buněk s cílem zlepšit výsledky léčby.
 
Mezenchymální kmenové buňky z tkáně pupečníku představují alternativu pro bunkovou terapii při regeneraci poškozených tkání organismu, tedy v oblasti regenerativní medicíny. 
 
Buňky z tkáně pupečníku se svými vlastnostmi a potenciálním využitím navzájem doplňují s buňkami z pupečníkové krve. Spolu představují unikátní zdroj kmenových buněk v případě ich potenciálního využití v budoucnosti.
 
Přečtěte si více o využití tkáně pupečníku.

[widgetkit id=15]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.