Ve Velké Británii startuje klinická studie, která bude testovat, jak mohou vlastní kmenové buňky pomoci při léčbě pacientů se závažně poškozeným hrtanem.
Studii podporuje a financuje britský Výbor pro medicinský výzkum. Lídrem studie je profesor Martin Birchall, který roku 2008 jako první ve světě transplantoval dýchací trubici s využitím kmenových buněk. Se svým týmem se pokusí dokázat, že podobný přístup může být účinný i při různých poškozeních hrtanu. Díky příznivým výsledkům výzkumu na zvířatech mohou lékaři nyní začít s aplikací kmenových buněk lidem. Průkopnická metoda by mohla každý rok změnit život tisicům lidí,kteří nemohou dýchat, polykat nebo mluvit.
Při transplantaci tkání či orgánů od dárců jsou pacienti celoživotně odkázaní na léky, které potlačují imunitní systém. Je také možnost, že novou tkáň tělo odmítne. Při použití vlastních kmenových buňek se do těla nedodávají žádné cizí prvky, nehrozí riziko odmítnutí a úspěšnost léčby je obvykle větší. Cílem této a dalších klinických studií je proměnit potenciál kmenových buněk na praktické léčebné postupy.