Španělským vědcům z Výzkumné skupiny tkáňového inženýrství z Ústavu histologie na Univerzitě v Granadě se podařilo poprvé přijít na způsob, jak z kmenových buněk získaných z pupečníku vytvořit umělou kůži. Tento významný vědecký objev umožní nahrazovat kožní tkáně pacientům s popáleninami. Velkou výhodou je možnost připravit a uskladnit umělou kůži v tkáňových bankách, kde bude v případě potřeby okamžitě k dispozici.
Současným problémem mnohých pacientů s popáleninami je, že musí čekat na vypěstování umělé kůže několik týdnů. Na její výrobu se využívá vlastní zdravá kůže pacienta. Popáleniny přitom, společně s automobilovými nehodami, pády a násilím, patří k nejčastějším traumatickým poraněním.
„Vytvoření nového typu kůže pomocí kmenových buněk, které mohou být uskladněny ve tkáňové bance, znamená možnost jejich okamžitého použití bezprostředně po poranění, což urychlí proces léčby až o několik týdnů,“
vysvětluje Antonio Campos, profesor histologie na Universitě v Granadě a jeden z autorů studie.
Podle této studie jsou
„perinatální kmenové buňky, mezi které patří i lidské kmenové buňky z Whartonova gelu pupečníkové tkáně, výbornými kandidáty pro tkáňové inženýrství díky jejich schopnosti rychlého rozmnožování a schopnosti diferencovat se.“
Podle vyjádření RNDr. Miroslava Kubeše, CSc. z banky pupečníkové krve Cord Blood Center „uchování tkáně pupečníku po porodu dítěte dává šanci být připravený i na takovouto alternativu případné léčby. A to dokonce prostřednictvím vlastních kmenových buněk.“
V České republice lze zatím odběr pupečníkové tkáně provést v Thomayerově nemocnici v Praze. První odběr proběhl v druhé polovině roku 2013 a vedl ho primář Petra Kolek. Ten uvedl:
„Dnes nikdo nedokáže přesně odhadnut, co všechno se zničí, když kmenově buňky z krve a tkáně pupečníku končí místo uskladnění jako nepoužitý biologický odpad. I proto jsem nadšený, že jsem se mohl aspoň v malém podílet na zavedení nového medicínského postupu v Čechách. Fandím kmenovým buňkám a regenerativní medicíně.“