Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Nová naděje na léčbu Hurlerova syndromu pomocí speciálních dospělých kmenových buněk

Všechny současné výzkumy dokazují, že ještě stále existuje prostor pro zlepšení léčby některých nemocí. Výzkumný tým z Univerzity v Adelaide představil nový slibný způsob léčby Hurlerova syndromu. Hurlerův syndrom je genetické onemocnění, které postihuje psychické i fyzické schopnosti člověka a ve většině případů zapříčiňuje smrt pacienta v raném pubertálním věku. Příčinou vzniku tohoto onemocnění je poškození enzymu zodpovědného za štěpení složitých cukrů v buňkách.
 
Nová naděje na léčbu Hurlerova syndromu pomocí speciálních dospělých kmenových buněkDoktorandka Matilda Jacksonová pod vedením doktorky Shanon Byersové ze Školy molekulární a biomedicínské vědy vysvětlila, že výzkumný tým upravil dospělé kmenové buňky tak, že je spojil s virem. Tímto způsobem dosáhli, že buňky začaly produkovat velké množství chybějícího enzymu. Speciálně upravenými buňkami potom nahradili ty nefungující, čímž pacientovi dodali chybějící enzym. Upravené buňky injekčně podali do krve, kterou se automaticky přemístí do poškozené oblasti.
 
Předběžné laboratorní výsledky naznačují, že použití takto speciálně upravených buněk zlepšuje funkce mozku, avšak výzkumný tým ještě stále analyzuje jejich vliv na další orgány. Tato velmi nadějná léčba vyžaduje ještě další studie, ale bylo by opravdu úžasné, kdyby se daly zvrátit příznaky onemocnění. Díky tomu by děti trpící Hurlerovým syndromem dostaly šanci na lepší a kvalitnější život.
 
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *