Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Včasná oprava rozštěpu rtu a patra pomocí pupečníkové krve

Rozštěpy rtu a patra jsou závažné vrozené malformace, jejichž terapie si vyžaduje interdisciplinární tým zahrnující pediatra, porodníka, genetika, plastického chirurga, čelistního ortopeda, logopeda, psychologa a další specialisty. Protokol rekonstrukce rozštěpu rtu a patra zahrnuje řadu chirurgických výkonů.

Děti narozené s rozštěpem patra se během dětství obvykle potýkají s nejméně třemi rekonstrukčními operacemi. Časové schéma zákroků začíná ve věku 4 – 6 měsíců a končí v 14 letech věku pacienta.

V současnosti probíhají inovativní výzkumy použití kmenových buněk odebraných z pupeční šňůry nebo placenty s cílem zlepšení terapie rozštěpů. Předběžné výsledky použití kmenových buněk pupečníkové a placentární krve neprokázaly žádné závažné nepříznivé účinky, prokázaly právě zlepšení výsledků chirurgické léčby rozštěpů rtu a patra.

Nová metoda prokazující pozitivní výsledky se provádí jako součást rekonstrukční chirurgie, když je dítě několik měsíců staré, a spočívá ve vytvoření a růstu nové kosti uzavírající rozštěp čelisti, čímž se lze vyhnout potřebě pozdější operace, popisuje dr. Alejandro Garcia Botero z Nemocnice Sv. Josého v Bogotě, Kolumbii.

Potenciální výhodou této nové metody je vyhnout se potřebě pozdějšího chirurgického zákroku transplantace kosti, který je v současnosti standardní technikou uzavírání štěrbiny, má potenciální komplikace a vystavuje pacienta jedné nebo více dalším operacím.

Tato případová studie je první svého druhu a používá kmenové buňky jako součást primárního chirurgického zákroku.

Více informací na: https://world.wng.org/content/cord_blood_stem_cells_win_againhttps://medicalxpress.com/news/2018-10-technique-umbilical-cord-stem-cells.htmlhttps://journals.lww.com/jcraniofacialsurgery/Abstract/2018/09000/Importance_of_Stem_Cell_Transplantation_in_Cleft.21.aspx

Foto: istock – Dítě s rekonstrukcí rozštěpu rtu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.