Následky onemocnění COVID-19 se mohou projevit i týdny po jeho prodělání. Nejčastěji se můžeme potkat se dvěma termíny, a to dlouhý covid a postcovidový syndrom. Dlouhý covid zahrnuje období čtyř týdnů po odeznění akutní infekce. Období od dvanáctého týdne od prodělání onemocnění COVID-19 se pak označuje jako postcovidový syndrom, který může způsobovat dlouhodobé zdravotní následky.
Podle statistik WHO se od roku 2019, kdy globální epidemie začala, nakazilo virem COVID-19 více než 600 milionů lidí po celém světě. Přibližně u 10 % z nich, tedy přibližně u 60 milionů lidí, se rozvinou přetrvávající postcovidové příznaky, jejichž počet se neustále zvyšuje.
Z výzkumu vyplývá, že postcovidový syndrom se projevuje zejména třemi hlavními příznaky – únavou, bolestí svalů a mozkovou mlhou (celkovou zpomaleností, zapomnětlivostí a nejasným myšlením). Kromě toho se může vyskytnout syndrom akutní dechové tísně, zimnice, bolesti těla, bolesti hlavy, bolesti kloubů, bolest na hrudníku, kašel a přetrvávající ztráta chuti či čichu. Tyto symptomy mohou trvat i týdny nebo dokonce měsíce po zotavení se z akutní fáze onemocnění, přičemž zatím není k dispozici žádná účinná léčba.
Na konci letošního května začal nábor pacientů do klinické studie zaměřené na léčbu postcovidového syndromu. Jedná se o první klinickou studii v druhé fázi, která k léčbě postcovidového syndromu využívá pupečníkovou krev a kterou schválil Americkým úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Studie využívá pupečníkovou krev v rámci buněčné terapie jako biologický lék k odstranění únavy a mozkové mlhy, což jsou běžné příznaky postcovidového syndromu. Cílem je poskytnout pacientům účinnou léčbu.
Fáze druhé klinické studie znamená, že už je známo, jak lék ovlivňuje tělo. Zároveň se lék podává většímu počtu pacientů. Posuzují se zejména krátkodobé vedlejší účinky a všechna rizika spojená s podáváním léku (více o klinických studiích si můžete přečíst zde). Nábor pacientů do této studie dává naději osobám trpícím postcovidovým syndromem, které zatím nemají k dispozici žádnou účinnou léčbu.
V roce 2022 podala společnost StemCyte u FDA žádost o udělení licence na svůj produkt z pupečníkové krve pro pacienty trpící hematopoetickými a imunologickými poruchami.
Zdroj: