Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Alex

Alexův příběh – Léčba dětské mozkové obrny pomocí kmenových buněk

Tříletý rumunský chlapec Alex Stan odjel začátkem března do USA. Alex trpí dětskou mozkovou obrnou a jako první rumunské dítě s touto diagnózou je léčený transplantací kmenových buněk z pupečníkové krve.

Podívejte se na video z jeho léčby v USA.


Gunther Ceusters„Jsme šťastní, že můžeme být první rodinnou bankou pupečníkové krve, která ve střední Evropě poskytuje tuto možnost. Použití vlastní pupečníkové krve v Alexově případě znovu potvrdilo vysokou kvalitu transplantátů připravovaných specialisty v laboratořích Cord Blood Center Group.“
Gunther Ceusters


Alexův příběh

Jeden (ne)obyčejný den

Macko

Alexův příběh by mohl být příběhem kohokoliv z nás. Narodil se zdravý, ale v jedenácti měsících se mu přihodilo něco, co mu navždy změnilo život: při jídle mu zaskočilo a následná zástava dechu vedla k mozkové obrně.

Po nehodě se celá rodina snažila, aby se Alexovi dostalo co nejlepší péče. Ještě téhož večera přiletěl z Rakouska specialista na dětskou intenzivní péči z AKH Vídeň, jedné z největších evropských nemocnic.

Alex a rodičia

Boj o život

Následovaly měsíce v různých nemocnicích v Evropě a řada terapií. Alex byl po nehodě neschopný se pohybovat a sám přijímat potravu. Více než dva roky se jeho rodina snaží dělat vše, co je v jejích silách, aby si chlapec udržel svaly v dobré kondici a jeho stav se mohl zlepšit.

Chlapcův denní rozvrh zahrnuje pohybovou terapii, terapii pro zlepšení schopnosti příjmu potravy, masáže, akupunkturu, osteopatii, hydroterapii a hipoterapii.

prof. dr. Günther Bernert„Když jsem Alexe poprvé viděl, nemohl téměř nijak kontrolovat polohu nebo pohyby svého těla a ani komunikovat se světem kolem sebe. Tuto situaci a poškození mozku následkem hypoxie jsme se snažili zlepšit pomocí dlouhodobé terapie.“

Prof. Dr. Günther Bernert, neurolog z dětské nemocnice Gottfried von Preyer, Vídeň

Preventivní opatření při narození

Když se Alex narodil, jeho rodiče uložili pupečníkovou krev v rodinné bance Cord Blood Center poté, co nabyli přesvědčení, že v oblasti léčby kmenovými buňkami dochází k novým objevům. Během Alexovy léčby se dozvěděli o nemocnici Duke University, a když jim Cord Blood Center nabídla léčbu, rozhodli se pro ni.

Na konci roku 2012 byl Alex přijat k léčbě pomocí infuze vlastních kmenových buněk v USA. I když od nehody uplynuly dva roky, stále existuje velká naděje, že Alexovy vlastní kmenové buňky budou vstřebány v poškozených oblastech.


Nikdy nemůžete říct, že jste nemohli udělat víc

Soustředíme se na budoucnost

Alexovi rodiče jsou optimisté, ale snaží se zachovat si určitou dávku skepticismu.

„Věříme, že se to zlepší, ale zároveň nechceme definovat, co zlepšení přesně znamená. Snažíme se omezit pocit bezmoci, utrpení a bolest tím, že se soustředíme na budoucnost, na náš cíl, ne na minulost. Jako rodič nemůžete nikdy říct, že jste udělali dost, a nikdy nemůžete přestat.“
George Stan, Alexův otec

Šance na uzdravení

Alexův dlouhodobý lékař prof. dr. Günther Bernert podporuje toto rozhodnutí:

prof. dr. Günther Bernert„Jsem si jistý, že transplantace kmenových buněk z pupečníkové krve může z dlouhodobého hlediska přispět ke zlepšení zdravotního stavu a rehabilitaci dětí s různými poškozeními mozku. V současné době ale nemáme dostatek informací, abychom s určitostí mohli říct, která poškození nejlépe reagují na tento léčebný postup.

V Alexově případě byly dva roky věnovány všem ostatním léčebným metodám, a proto je vhodná doba na to začít s jinou léčebnou metodou a dát mu šanci na zlepšení.“

Prof. Dr. Günther Bernert, neurolog z dětské nemocnice Gottfried von Preyer, Vídeň

Prof. Joanne Kurtzberg, která vede experimentální léčbu na Duke University Hospital, je ve svých odhadech trochu konkrétnější:

profesorka Dr. Joanne Kurtzbergová„Myslím si, že u Alexe uvidíme výsledky nejdříve za tři až šest měsíců. Je to velmi těžké předpovídat, ale domnívám se, že by mohl být čilejší, více si uvědomovat svoje okolí a být více v interakci s rodiči. Obvykle vidíme změny v kognitivních funkcích, funkcionalitě myšlení mozku ještě předtím, než se změny projeví v motorických schopnostech. Takže očekávám, že nejdříve bude bdělejší, bude si více uvědomovat, co se děje, a bude trochu lépe komunikovat.”

Prof. Joanne Kurtzberg, Duke University Hospital, USA

Krvinka Malvínka


Projekt Pomocná ruka

Cord Blood Center Group nejen uchovává pupečníkovou krev, ale zároveň pomáhá svým klientům, kteří potřebují transplantaci. Vizí společnosti je umožnit co nejširší využití kmenových buněk z pupečníkové krve k léčbě pacientů v souladu s trendy světové medicíny.

Alexova léčba je součástí unikátního projektu Pomocná ruka, ve kterém Cord Blood Center Group vyhledává pro pacienty zařízení schopná využít pupečníkovou krev k jejich léčbě, organizuje přístup k léčbě a finančně léčbu zajišťuje.

Další příběh

Léčba, která je Alexovi poskytována, je experimentální, ale její účinnost byla již prokázána na jiných pacientech. Kromě Alexe bude brzy v nemocnici Duke University léčena i pětiletá slovenská holčička s diagnózou dětské mozkové obrny. Cord Blood Center Group hradí veškeré náklady na cestu i léčbu, tak jako v případě Alexe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.