Letti neměla ani dva roky, když se jí život otočil naruby. Do té doby zdravá holčička musela spolu s rodiči překonat náročnou cestu k uzdravení, aby se dnes mohla opět bezstarostně usmívat. Pomohla jí k tomu její vlastní pupečníková krev, kterou měla uskladněnou v rodinné bance pupečníkové krve Cord Blood Center.
Začalo to vcelku nevinně v září 2016. Při běžném vyšetření se pediatrovi nezdála Lettiina břišní dutina, a tak s podezřením na kýlu (hernii) podstoupila další vyšetření. Při ultrazvuku však lékaři nic nenašli, ale doporučili kontrolu za 5 měsíců. Právě na dalším vyšetření, 10. března 2017, se ukázalo, že Letti má zvětšenou levou ledvinu se zhoubným útvarem. Lékaři se okamžitě spojili s onkologickým oddělením nemocnice v Miškovci, kde předběžně potvrdili, že by mohlo jít o Wilmsův nádor – obecně dobře léčitelné zhoubné onemocnění, statisticky až s 80procentní úspěšností léčby.
Nevěděli, co je čeká
„Řekli nám, abychom následující dny trávili s dcerou co nejvíc venku, protože nás čekají různé zákroky v nemocnici,“ vzpomíná Lettin otec. Podstoupili různá vyšetření a začali s příslušnou chemoterapií, ale léčba nezabírala. Mezitím se objevily i metastázy, čímž se ukázalo, že onemocnění, kterému Letti čelí, je zřejmě závažnější. „Po histologickém vyšetření vzorků nálezu se v polovině května 2017 definitivně potvrdilo, že čelíme závažnějšímu onemocnění, a to čtvrtému stadiu neuroblastomu. Zároveň jsme se od lékaře dozvěděli, že existuje jen 30procentní pravděpodobnost uzdravení. Pokud však bude operace vedoucí k odstranění nádoru úspěšná, pravděpodobnost by se mohla zvýšit na 50%,“ vzpomíná otec se slzami v očích.
Prvotní léčba nezabírala
Před operací absolvovala Letti nemocniční léčbu chemoterapií, celkem šlo o 16 terapií. Hrdinně je zvládala i přesto, že velmi zhubla a měla zavedenou nosní sondu. Do léta 2017 byla Letti prakticky stále v nemocnici, nicméně léčba nezabírala podle očekávání. Velikost nádoru (přibližně 6 x 3 cm) se prakticky nezměnila a jediným z mála pozitiv byl mírný ústup metastáz. „Bohužel, už v tomto období jsme šance předpovídané lékaři vůbec nezpochybňovali. Věděli jsme, že jedinou nadějí na vyléčení bude odstranění nádoru formou operace. Zákrok, chirurgy označený za vysoce rizikový až život ohrožující, se konal 29. září 2017 v nemocnici Borsod-Abaúj-Zemplén v Miškovci. Téměř 7hodinová operace proběhla uspokojivě a lékařům se podařilo odstranit všechny nádorové tkáně. Vzhledem ke stádiu onemocnění však lékaři museli odstranit spolu s nádorem i celou levou ledvinu. Naštěstí se Letti zotavila velmi rychle a složité životní situaci čelila jako opravdová bojovnice.“ Toto však byla pouze vyhraná bitva v pomyslné válce.
Vzhledem k tomu, že neuroblastom je zvláště maligní neoplastické onemocnění s velmi vysokým rizikem recidivy s metastázami, bylo nutné, aby Letti dostala vysokou dávku chemoterapie, která by usmrtila zbytkové buňky neuroblastomu. Během chemoterapie však zanikají i zdravé bílé krvinky, které jsou základem imunity lidského těla. Obnovy funkce kostní dřeně, tedy krvetvorby, lze dosáhnout třemi způsoby – buď transplantací kostní dřeně, periferní krve nebo pupečníkové krve.
Transplantace vlastní pupečníkové krve – účinná podpůrná léčba
Vzhledem k tomu, že se Lettiini rodiče při porodu rozhodli pro odběr a uskladnění její vlastní pupečníkové krve, lékař určil právě tuto formu transplantace pro obnovu krvetvorby. Po chemoterapii bylo nutné umístit Letti do speciálního sterilního prostoru, aby se předešlo jakýmkoli možným zdravotním komplikacím kvůli jejímu oslabenému imunitnímu systému. I samotné návštěvy rodičů vyžadovaly dodržování přísných opatření – dvojitý sterilní plášť, dvě vrstvy sterilních čepic a stejně tak i rukavice. Letti byla ve sterilním prostředí zhruba měsíc a léčba byla ukončena transplantací její vlastní pupečníkové krve.
Rekonvalescence proběhla podle očekávání. Letti tak mohli už v polovině listopadu přemístit na standardní oddělení a 3 dny před Vánocemi ji propustili do domácího ošetřování. „Byl to nejkrásnější vánoční dárek pro celou rodinu,“ vzpomíná šťastný otec se slzami v očích. „A navíc kontrolní vyšetření ukázala, že žádná další léčba není nutná a Letti je už od roku 2018 bez jakéhokoliv nádoru či metastáz.“
Jak jedno rozhodnutí změnilo náš život
I když při narození Letti neměli její rodiče závažný důvod pro uchování pupečníkové krve, rozhodli se tak na základě zkušeností příbuzných, kteří ji nechali odebrat a uskladnit v rodinné bance pupečníkové krve Cord Blood Center pro potřeby jejich dítěte. Právě od nich měli informace ohledně odběru pupečníkové krve a znali i její výhody. „V současné době se navíc medicína vyvíjí natolik, že nabízí více nadějných možností léčby. My jsme naši dceru nechtěli o tuto šanci připravit, což se nakonec ukázalo jako správné rozhodnutí,“ vysvětluje Lettin otec, který zároveň vzkazuje ostatním rodičům, kteří se pro odběr pupečníkové krve teprve rozhodují: „Pupečníkovou krev lze využít buď jako hlavní, ale i jako podpůrnou léčbu mnoha závažných onemocnění. Nikdy nevíte, co přinese budoucnost, a můžete jí zachránit život svého dítěte. A my jsme se při porodu rozhodli správně!“
Lettina pupečníková krev byla odebrána a uskladněna v rodinné bance Cord Blood Center, která má zastoupení v 7 evropských pobočkách – Švýcarsko, Rakousko, Itálie, Slovensko, Česká republika, Maďarsko a Rumunsko.