Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Kosti z pupečníkové krve

Koncem července 2013 ohlásili španělští vědci zásadní objev. Po letech výzkumu na poli molekulární biologie a radiologie oznámili, že se jim podařilo vyvinout nový biomateriál, který umožňuje generování kostní tkáně. Jinými slovy, je schopný vytvářet umělé kosti – z kmenových buněk získaných z pupečníkové krve.

Ortopedie se v budoucnosti změní

Buňky z kostní dřeně, lidského tuku nebo pupečníkové krve dokáží už dnes opravit nebo nahradit poškozené tkáně i celé orgány, počínaje močovým měchýřem přes průdušnici, mozkové buňky či buňky srdečního svalu. Vědci po celém světě proto hledají vhodný materiál, kde by se dokázaly dělit a vytvářet ucelené struktury. Očividně se to podařilo španělským odborníkům z univerzity v Grenadě. Vzácné buňky z pupečníkové krve umístili na trojdimenzionální model z aktivovaného uhlíku a dosáhli toho, co si předsevzali.

Vytvořili kosti. Bez růstových faktorů nebo jiných zásahů. Objev by v budoucnosti mohl vést k „výrobě“ kostní tkáně nebo chrupavek. Unikátní postup by pomohl léčit zejména pacienty s poškozenými klouby nebo kostmi, například při tumorech, traumatických zraněních či opotřebování. Španělé si dali biomateriál patentovat. V dalším kroku ho budou aplikovat hlodavcům v rámci experimentální studie. Pokud se na zvířecím modelu osvědčí, bude poté následovat klinická studie zaměřená na náhradu kostí a chrupavek u lidských pacientů

Další informace v anglickém jazyce naleznete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *