Zdravá budoucnost začíná uložením – nebo „uskladněním“ – kmenových buněk z vlastní pupečníkové krve. Tato příležitost je k dispozici jen jednou za život, a stejně tak může život změnit nebo zachránit.
Použití pupečníkové krve k transplantaci krvetvorných buněk je výhodnější než použití kostní dřeně, nebo progenitorových buněk z periférní krve. Výhody spočívají v jednoduchosti odběru, kdy nehrozí riziko pro matku ani novorozence, okamžité dostupnosti, nízkém riziku infekce a nižším riziku reakce štěpu proti hostitelovi se zachováním vlivu štěpu proti zhoubnému nádoru.
V časopise „New England Journal of Medicine“ (prosinec 2012) popsali vědci z Andersonova centra pro výzkum rakoviny v USA klinickou studii, ve které hodnotí novou možnost použití kmenových buněk z pupečníkové krve jako náhradu krve u dospělých pacientů. Jejich vlastní krev byla zničená chemoterapií nebo ozařování při léčbě leukémie, lymfomů a jiných hematologických nádorů. Společnou kultivací buněk jedné ze dvou pupečníkových krví a mezenchymálních kmenových buněk vědci pozorovali až 12násobné zvýšení počtu všech jádrových buněk a 40násobné zvýšení počtu krvetvorných kmenových buněk.
„Kvalita přihojení byla ještě lepší než kdykoliv předtím a ještě k tomu se rychleji přihojovaly neutrofily a krevní destičky,“ řekl hlavní autor, doktor Marcos de Lima, který studii vedl ještě během svého působení na Andersonově fakultě. Dnes je profesorem medicíny na Case Western Reserve University School of Medicine v americkém Clevelandu.
Profesorka z Andersonova centra transplantací kmenových buněk a buněčné terapie a ředitelka banky pupočníkové krve Elizabeth Shpall řekla, že rozšíření pupečníkové krve o mezenchymální buňky „by se mohlo stát nový standardem léčby, pokud se naše závěry potvrdí v randomizované klinické studii.“
Další podrobnosti o studii najdete v angličtině zde.