Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Využití pupečníkové krve při operacích srdce u novorozenců

Svitlana čekala své první dítě, když lékař v 20. týdnu těhotenství diagnostikoval u jejího nenarozeného dítěte vrozenou srdeční vadu a doporučil jí ukončení těhotenství.

„Nechtěla jsem o tom ani slyšet!“ – říká Svitlana. „Jak se mohu zbavit děťátka, které každou sekundu v sobě cítím, vnímám jeho pohyby a už ho miluji víc než cokoliv jiného na světě.“

Svitlana podstoupila vyšetření u více lékařů a konečná diagnóza v Centru dětské kardiologie a kardiochirurgie v Kyjevě zněla – defekt komorového septa a transpozice velkých cév.

Když Svitlaně doporučili, aby při porodu synovi dala odebrat pupečníkovou krev, aby mohla být použita při operaci jeho srdce, neváhala ani chvíli. Ilja se narodil 25. září 2009 v Kyjevě a byl okamžitě převezen do Centra dětské kardiologie a kardiochirurgie, kde o několik dní později podstoupil operaci na otevřeném srdci. Během operace se na zajištění krevního oběhu srdečně-plicním přístrojem použila Iljova pupečníková krev. Odborníci se tak nemuseli spoléhat na krev od dárce. Operace proběhla dobře, matka i dítě byli brzy propuštěni a Ilja se zotavoval rychleji než jiné děti po podobných zákrocích.

Ilja je prvním dítětem, které podstoupilo operaci na otevřeném srdci, při níž byla použita vlastní pupečníková krev.

V září bude mít Ilja 11 let a je to veselý a aktivní chlapec. „Takový živý a aktivní, že mě to někdy unavuje,“ směje se Svitlana. Lékaři mu zakazují profesionálně se věnovat sportu, ale Ilja s velkou radostí jezdí na kole a skateboardu a zbožňuje fotbal. Každoročně chodí na rutinní vyšetření do kyjevského Centra dětské kardiologie a kardiochirurgie.

„Dnes už nechci ani myslet na bolest a strach, které jsme prožívali, a jsem nesmírně vděčná lékařům kardiologického centra, kteří zachránili mého syna,“ vyznává se Svitlana.

Na Ukrajině se na každých 1 000 novorozenců narodí 7 až 14 dětí s vrozenými srdečními vadami a polovina z nich vyžaduje chirurgický zákrok v prvních dnech života.

Specialisté z Centra dětské kardiologie a kardiochirurgie v Kyjevě spoluprací s biotechnologickou společností HEMAFUND jsou první na světě, kteří použili pupečníkovou krev při chirurgických zákrocích na srdcích novorozenců. Myšlenku použití pupečníkové krve dítěte namísto krve dárce při operaci novorozeneckého srdce vyvinuli společně se srdečním chirurgem Iljou Emetzem a zakladatelem HEMAFUND Jaroslavem Isakovem. Ve srovnání s darovanou krví dospělých je pupečníková krev novorozence obohacena o další látky a kmenové buňky a nezatěžuje imunitní systém pacienta. Dnes je tato technika známá všem dětským kardiochirurgům na celém světě jako Program HEMAFUND Cord.

Zdroj: https://parentsguidecordblood.org/en/news/ilyas-cord-blood-story

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.