Využití pupečníkové krve z rodinnych bank ve světe čítá víc než 1000 použití, i když v České Republice zatím žádná autologní transplantace pupečníkové krve při standartní, nebo experimentální léčbě nebyla realizována.

Lukáš byl první

Na jaře roku 1994 se tým lékařů sešel na II. dětské klinice v Motole nad případem malého Lukáše. Chlapec měl závažnou poruchou imunity, trpěl nezvladatelnými infekcemi, protože jeho bílé krvinky nebyly schopné protilátkami označenou škodlivinu pohltit a zlikvidovat. Onemocnění se nazývá syndrom líných leukocytů.

Bylo mu skoro šest, buněčnou imunitu měl téměř na nule, po těle mnoho vředů a otevřených ran, odoperované kosti lebky pro chronické záněty středouší. Léčba byla prakticky nemožná. Naděje svitla, když jeho maminka otěhotněla a lékaři díky prenatální diagnostice zjistili, že dítě, které se narodí, je zdravé. A právě zde padla první úvaha o možné transplantaci pupečníkové krve.

Prvním krokem byl vlastní odběr pupečníkové krve při porodu Lukášova mladšího sourozence.  Ten se mimořádně zdařil a pupečníková krev byla připravena k transplantaci.

Po dvou měsících se poprvé v České republice uskutečnila první transplantace pupečníkové krve. Lékaři i rodiče malého Lukáše s napětím čekali na výsledek. Nejprve se zdálo, že očekávaný efekt se nedostaví. V době, kdy již začínal tým odborníků pochybovat, se nečekaně vyhojila proleženina na Lukášových zádech.  Byla to první známka, že se v jeho těle objevily nové, zdravé bílé krvinky. A chlapec se postupně, jakoby zázrakem, uzdravoval.

Dnes je Lukáš mladým mužem, který žije plnohodnotným životem. Jeho případ odstartoval v České republice program dárcovství pupečníkové krve, která dnes zachraňuje životy po celém světě.

 • Icon 04

  POROD

  Po narození dítěte se jeho pupeční šňůra zasvorkuje a odstřihne. Odběr pupečníkové krve se provádí před zahájením druhé doby porodní.

  CELÝ ČLÁNEK...

 • ODBĚR

  Zatímco je dítě již v náručí u rodičů, porodní asistentka nebo lékař odebere pupečníkovou krev do odběrového vaku. Po porodu placenty může provést ještě odběr krve z povrchových cév placenty.

  CELÝ ČLÁNEK...

 • PŘEVOZ

  Odebraná pupečníková krev je současně s veškerou dokumentací převezena do specializovaných laboratoří. Celý transport zajišťuje dopravní zdravotní služba rodinné banky pupečníkové krve.

  CELÝ ČLÁNEK...

 • ZPRACOVÁNÍ

  Zde se provádí zpracování pupečníkové krve. Provádějí se nezbytná vyšetření a testy, které zkoumají nejen počet jaderných buněk, ale testují krev na přítomnost některých onemocnění.

  CELÝ ČLÁNEK...

 • ZAMRAZENÍ

  Zpracovaná pupečníková krev se zamrazuje ve speciálním vaku, který je odolný velmi nízkým teplotám. Zamrazení se provádí přímo v laboratořích za přísně monitorovaných podmínek.

  CELÝ ČLÁNEK...

 • USKLADNĚNÍ

  Po zamrazení se skladuje v kontejnerech s tekutým dusíkem při -196°C. Takto připravený transplantát má přesné označení a místo, tak aby byl v případě potřeby snadno dostupný.

  CELÝ ČLÁNEK...

Infolinka

800 900 138

Potřebujete více informací? Máte konkrétní přání? Neváhejte se zeptat.

Kontaktujte nás

 

Videokanál

Videoarchiv

--> --> -->