Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Je očkování proti Covid-19 v těhotenství bezpečné?

Během těhotenství se na nás sypou různá doporučení a zákazy. Očkování v těhotenství však dokáže ochránit Vás i Vaše děťátko před vážnými komplikacemi. Proto lékaři dnes kromě vakcíny proti chřipce a kombinované vakcíně proti černému kašli, tetanu a záškrtu doporučují budoucím maminkám i očkování proti Covid-19.

Očkování s bříškem… Ano, nebo ne?

Odborníci očkování během těhotenství doporučují a podporuje ho i několik uznávaných odborných organizací a společností (WHO, CDC, JCVI, ACOG, MHRA). Přesto je důležité, aby lékař před podáním vakcíny proti Covid-19 individuálně posoudil váš:

  • zdravotní stav,
  • riziko expozice (pravděpodobnost nakažení se),
  • onemocnění, na které se léčíte,
  • věk a další faktory.

Pokud otěhotníte po podání 1. dávky vakcíny, máte několik možností. Můžete například 2. očkování absolvovat v plánovaném termínu nebo si ho můžete přesunout i na později (během druhého trimestru).

Přínosy očkování v těhotenství

1. S vysokou pravděpodobností se sníží rizika, která s sebou onemocnění v těhotenství přináší (komplikovaný průběh, předčasný porod, předčasné protržení plodového obalu,…).

2. Podle získaných poznatků se imunita přenese přes placentu na plod (případně přes mateřské mléko na děťátko).

3. Po očkování proti Covid-19 nastane v organismu výrazná imunitní odpověď, která proběhne bez rizika spojeného se samotným onemocněním.

Kterou vakcínu si vybrat?

Během očkování proti Covid-19 jsou podávány neživé vakcíny, které nedokážou vyvolat onemocnění. Vakcinace během těhotenství má tedy probíhat standardně. Znamená to, že všechny dosud schválené vakcíny jsou stejně vhodné, i když s očkováním těhotných máme nejvíce zkušeností ve spojitosti s mRNA vakcínami (Comirnaty [Pfizer] nebo Spikevax [Moderna]).

Očkování a umělé oplodnění

Očkování proti Covid-19 nezatracujte ani tehdy, pokud jste podstoupili, nebo plánujete podstoupit, umělé oplodnění. Mezi oplodněním a očkováním není nutné dodržet žádný specifický časový rozestup. Nicméně je vhodné mít odstup alespoň pár dní mezi očkováním a procedurami spojenými s umělým oplodněním z důvodu rozlišení reakce na očkování nebo na samotnou proceduru.

Těhotenství je výjimečné a citlivé období v životě každé z nás, a proto děláme vše pro zdravý vývoj našeho děťátka. Přestože se s virem Covid-19 učíme žít, v současnosti již existují výsledky zvířecích studií i registr dat sestavený z výsledků více než 130 000 očkovaných těhotných žen. Získané poznatky naznačují, že neexistují varovné signály, které by očkování u budoucích maminek vylučovaly. Naopak je velmi pravděpodobné, že očkování je pro budoucí maminku i děťátko bezpečnější než překonání onemocnění Covid-19.

Zdroje:

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/recommendations/pregnancy.html

https://www.rcog.org.uk/en/guidelines-research-services/coronavirus-covid-19-pregnancy-and-womens-health/covid-19-vaccines-and-pregnancy/covid-19-vaccines-pregnancy-and-breastfeeding/

https://www.acog.org/news/news-releases/2021/07/acog-smfm-recommend-covid-19-vaccination-for-pregnant-individuals

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/nejmoa2104983

https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/2782047?fbclid=IwAR3ruON9XvW8gUEfXahJJBwUV_TgXE4dLbgs9-PGXifO-u46qJdLlgO6k_s

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.