Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Henriqua zachránila vlastní pupečníková krev

V Portugalsku se poprvé použila autologní pupečníková krev k léčbě aplastické anémie. Pacientem byl malý 4letý Henrique, který je po transplantaci vlastních krvetvorných kmenových buněk z pupečníkové krve v remisi – příznaky onemocnění u něj vymizely.

Aplastická anémie je vzácné a závažné onemocnění, které nastane, když kostní dřeň nedokáže produkovat dostatek krevních buněk, což způsobuje anémii (chudokrevnost), krvácení a infekci. Příčina je většinou neznámá. Existuje podezření, že aplastická anémie se může spustit, když tělo nadměrně reaguje na infekci, což vyvolá autoimunitní útok na kostní dřeň. Statistika uvádí pouze 2 až 7 případů aplastické anémie na milion lidí za rok. Aplastická anémie se dá zastavit  jediným způsobem –  obnovou imunitního systému pomocí transplantace kmenových buněk.

„Před čtrnácti lety, když jsem byla těhotná s prvním synem Guilhermem, mi rodinná známá řekla o kryokonzervaci pupečníkové krve. V té době se začalo hodně mluvit o této tématice a možnosti jejího uchování. My jsme tuto myšlenku považovali za zajímavou zejména proto, že věda se vyvíjí velmi rychle a také nevíme, co přinese budoucnost. Pro nás to znamenalo jakoby jiné zdravotní pojištění,“ vzpomíná Henriqueova matka.

„Když se o 9 let později narodil Henrique, rozhodli jsme se znovu uchovat tyto vzácné buňky, a to nejen kvůli rovnosti mezi našimi dětmi, ale i proto, že jsme nadále věřili, že některé oblasti medicíny budou značně využívat kmenové buňky. Obě těhotenství probíhala zcela normálně a bez problémů, oba chlapci se narodili zdraví, ani později neměli žádné zdravotní problémy, nic nepředpovědělo Henriqueovu nemoc,“ doplňuje jeho matka.

Foto: Henrique (4 roky) se svým 13letým bratrem Guilhermem. Léto 2019.

Henrique náhle onemocněl během zimy 2018. Hospitalizovali ho v dětské nemocnici Dona Estefania v Lisabonu a následně, jako přípravu na transplantaci vlastní pupečníkové krve, musel podstoupit chemoterapii v lisabonském onkologickém institutu (Instituto Português de Oncology [IPO]). Transplantace, po které se počet bílých krvinek a další hematologické parametry začaly rychle obnovovat, se uskutečnila 5. dubna 2019.

Henrique byl propuštěn z nemocnice do jednoho měsíce po transplantaci. Nadále je však bedlivě sledován specialisty z onkologického institutu i dětské nemocnice. Ti jsou velmi spokojeni s klinickým vývojem a výsledek transplantace považují za vysoce pozitivní.

„Naštěstí jsme udělali správné rozhodnutí a dali jsme uchovat pupečníkovou krev,“ dodala Henriqueova matka na závěr.

Zdroj: http://parentsguidecordblood.org/en/news/henrique-was-saved-his-own-cord-blood

Úvodní foto: Henrique u řeky v portugalském Lisabonu jen pár dní po propuštění z nemocnice. Květen 2019.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *