Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Bílé krvinky pupečníkové krve mohou zlepšit léčbu rakoviny

Tým výzkumníků z oddělení hematologie a oddělení molekulární patologie v Singapurské všeobecné nemocnici (SGH) vyvinul postup pro využití a posílení vrozené schopnosti bílých krvinek z pupečníkové krve při léčbě různých typů solidních nádorů a rakoviny krve. Výzkumníci dosáhli dobrých výsledků v preklinických studiích a už v roce 2024 bude jejich postup podroben dalšímu testování v rámci klinické studie v první fázi k léčbě leukémie a lymfomu. Výsledky této studie byly v červnu 2023 zveřejněny v odborném časopise Science Advances.

Část bílých krvinek, které jsou známé jako gama delta T-buňky (GDT), má protivirové a protinádorové vlastnosti. Tyto buňky reagují na příznaky biologického stresu, jako jsou rakovinové nebo infikované buňky v těle, a představují jednu z prvních linií obranyschopnosti proti nemocem.

GDT-buňky se nacházejí i v krvi dospělého člověka. Preklinické studie však ukázaly, že v porovnání s GDT-buňkami u dospělých se specifický podtyp GDT-buněk, který je proti rakovinovým buňkám účinnější, nachází ve větším množství v pupečníkové krvi.

„Většina počátečních snah se zaměřila na zkoumání využití gama delta T-buněk u dospělých při léčbě rakoviny. Bohužel míra reakce v prvních klinických zkouškách byla všeobecně nízká a účinnost léčby byla suboptimální (pod optimální úrovní nebo standardem). Proto jsme se rozhodli obrátit pozornost raději na pupečníkovou krev,“ uvedla docentka Alice Cheungová, jedna z hlavních výzkumných pracovnic z oddělení hematologie SGH a hlavní autorka studie.

Na základě vzorků pupečníkové krve ze Singapurské banky pupečníkové krve vyvinul tým postupy pro znásobení počtu GDT-buněk ve vzorcích. Výzkumný tým předpokládá, že GDT-buňky získané z pupečníkové krve mohou mít delší životnost, která potenciálně může zabránit nebo oddálit recidivu rakoviny.

„GDT-buňky získané z pupečníkové krve lze přirovnat k mladým bojovníkům, protože jejich účinky trvají déle a umí se přizpůsobit vykonávání dalších funkcí. V současnosti však nejsou dostatečně využívané, přičemž hlavní obavou je, že pro klinické účely nemusí být dostatek těchto T-buněk. Naše studie však ukázala, že to je možné,“ uvedl profesor Goh Yeow Tee, hlavní konzultant oddělení hematologie SGH a autor studie.

Zdroje:

https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.adf3120

https://www.eurekalert.org/news-releases/996942