„Když jsem krev viděla, a věděla, že je to jeho vlastní krev, když se právě narodil, úplně mě to jako matku dojalo. Pro Rickyho totiž představovala nový začátek, novou kapitolu jeho života. Moc se těšíme na to, až uvidíme, co pro něj život přichystal do budoucnosti.“
Cynthia se dívá na svého devítiletého syna Rickyho, který trpí vážnou získanou aplastickou anémií (chudokrevností) a zrovna dostal transfúzi své vlastní pupečníkové krve.
Jejich příběh začíná v létě 2011, kdy Ricky začal krvácet z nosu a po těle se mu začaly objevovat modřiny a vyrážka. Podstoupil různé testy a léčbu, po několik týdnů dostával transfuzi, ale choroba neustupovala. Lékaři se nakonec shodli na tom, že bude potřebovat transplantaci kostní dřeně, aby se jeho choroba dlouhodobě stabilizovala nebo úplně vyléčila.
Vhodného dárce kostní dřeně ale i po několika měsících nenašli. Záchrana nakonec přišla v podobě Rickyho vlastních kmenových buněk, které jeho rodiče uchovali při jeho narození.
Jeho lékař z Children’s Hospital Orange County, David Buchbinder , k tomu řekl: „Tyto buňky jsou Rickyho, takže budou v jeho těle spokojené… Jejich užití nepředstavuje žádné riziko, na začátku léčby mu jen podáme imunosupresiva, která potlačí případnou imunitní reakci.“ Ricky se vrátil domů už po 35 dnech po transplantaci, dříve, než kdokoliv předpokládal. Byl plný energie a těšil se, až si bude zase hrát s kamarády.
Tento případ byl pro Rickyho lékařský tým skvělou příležitostí k formulaci věty, kterou uzavřeli svou studii, kterou letos publikoval v Pediatric Transplantation Journal. “Stále více lidí uchovává autologní pupečníkovou krev, a proto může být využití aulogní pupečníkové krve v léčbě vážné aplastické anémie považované za základní terapii.“
Zdroj: David Buchbinder & al. “Successful autologous cord blood transplantation in a child with acquired severe aplastic anemia” Pediatric Transplantation Volume 17, Issue 3, pages E104–E107, May 2013