Praha, 19. června 2013 – Dětská mozková obrna je jednou z nejčastěji se vyskytujících diagnóz nervového systému u dětí. Současná medicína nedokáže léčit její prvotní příčinu, jen zmírnit její následky. Naději na léčbu představuje vlastní pupečníková krev, která by mohla pomoci i pětileté Nelle Vadovičové. Jde o první slovenské dítě, kterému rodinná banka Cord Blood Center umožnila podstoupit léčbu kmenovými buňkami z jeho vlastní pupečníkové krve v rámci klinické studie na Duke University Hospital v USA.
„Dětská mozková obrna vzniká následkem poškození mozku v období před porodem, během něj nebo krátce po něm. Nejčastější příčinou bývá nedostatek kyslíku – jde o tzv. hypoxicko-ischemické poškození mozku. Následná porucha zasažené oblasti mozku se většinou projeví v motorické, tedy hybné oblasti jako ochrnutí, dalším důsledkem mohou být změny v psychomotorickém vývoji. Mohou se přidružit i jiné příznaky jako například epileptické záchvaty,“
vysvětluje RNDr. Miroslav Kubeš, CSc., manažer výzkumu a vývoje Cord Blood Center Slovensko.
Klinická studie v USA
Světoví odborníci vkládají velkou naději do buněčné terapie, založené na obnově poškozených tkání. Touto schopností disponují kmenové buňky, nazývané též „buňky-opravářky“, které se nacházejí v pupečníkové krvi. Klinické studie s využitím kmenových buněk z pupečníkové krve v oblasti regenerativní medicíny se v současnosti provádějí především mimo Evropu. Právě z tohoto důvodu rodinná banka Cord Blood Center navázala spolupráci s Duke University Hospital v USA, kde jsou v klinickém testování kmenových buněk z pupečníkové krve na světě zřejmě nejdále. Nelly Vadovičová zde počátkem května podstoupila experimentální léčbu pod dohledem průkopnice v léčbě vlastní pupečníkovou krví a světoznámé odbornice Dr. Joanne Kurtzbergové.
„Ze studií na zvířatech víme, že když se buňky dostanou do těla, vytvářejí hormony, které vysílají signály k vlastním mozkovým buňkám, aby pomohly obnovit mozek. Také vysílají signály potlačující zánět, který je jednou z příčin poškození mozku po podobném úrazu. Buňky tedy mohou pomoci zastavit zánět a zvýšit schopnost obnovy mozkových buněk.“
Tak shrnula Dr. Kurzbergová princip experimentální léčby, kterou podstoupila i slovenská holčička Nelly.
„Skutečnost, že takové prestižní transplantační pracoviště, jako je Duke University Hospital, přijalo jednotku pupečníkové krve z naší rodinné banky, je pro nás potvrzení kvality naši transplantátů a naší práce obecně ,“
říká Mgr. Iveta Chvátalová, Ph.D., zástupce Cord Blood Center CZ.
Kmenové buňky z vlastní pupečníkové krve byly Nelly podané nitrožilně, podobně jako transfúze. Buňky by si měly poškozená místo v mozku najít a zregenerovat poškozené tkáně. Samotná léčba na Duke University Hospital trvala čtyři dni. První den pro rodinu začal vyplněním dotazníků a rozsáhlým rozhovorem s vedoucími studie o všech aspektech léčby. Nelly zároveň absolvovala psychologické a neurologické vyšetření. Druhý den byla Nelly vyšetřena pomocí magnetické rezonance a po obědě dostala malá pacientka infuzi kmenových buněk ze své vlastní pupečníkové krve. Třetí den byl věnovaný podrobnému vyšetření sluchu a řeči, odpoledne zkoumal ošetřující tým jemnou motoriku Nelly v rámci her, jako je skládání kostek, navlékání korálků, zapínání knoflíků, vystřihování a podobně. Poslední den proběhlo čtyřhodinové vyšetření zaměřené na cvičení s hlavním důrazem na nohy a chůzi.Využití kmenových buněk z pupečníkové krve, uchované pro potřeby dítěte, se dnes zkoumá i v mnoha dalších klinických studiích – kromě dětské mozkové obrny například i při autismu, cukrovce typu I., traumatickém poškození mozku, syndromu hypoplastického levého srdce a dalších diagnózách.
Léčba Nelly je součástí projektu Pomocná ruka, v rámci kterého rodinná banka Cord Blood Center aktivně vyhledává pacienty a transplantační centra, organizuje přístup k léčbě a finančně ji zabezpečuje.
„Jde nám o to, aby pupečníková krev nebyla jen uchovávaná, ale i využitá na léčbu. Naše vize je umožnit co nejširší využití kmenových buněk z pupečníkové krve na léčbu pacientů v souladu s trendy ve světové medicíně,“
doplnil Miroslav Kubeš.
„Pro nás byla diagnóza dětská mozková obrna velkým šokem. Chorobu si ale člověk nevybírá, a proto jsme rádi, že se nám naskytla možnost takové jedinečné léčby pro naši dceru,“
řekla Nellyina maminka, Mariana Vadovičová, kterou doplnil její manžel:
„Je to pro nás všechny velká naděje na uzdravení a věříme, že i díky kmenovým buňkám bude naše Nelly držet krok se svými zdravými vrstevníky. Ona skutečně chce a i to nás posouvá dopředu.“
O rodinné bance pupečníkové krve Cord Blood Center
Rodinná banka Cord Blood Center je součásti druhé největší evropské banky pupečníkové krve Cord Blood Center Group, v které uložili pupečníkovou krev rodiče více než 120 000 detí. Odborníci skupiny CBC spolupracovali při léčebném využití 38 jednotek pupečníkové krve, které byly využité na léčbu samotného dítěte, sourozence nebo nepříbuzného pacienta. Kvalitu transplantátů pupečníkové krve zpracovaných v laboratořích CBC potvrdili transplantačni centra po celém světě, např. v USA, Německu, Velké Británii, Francii, Holandsku, Austrálii, Brazílii, Izraeli atd.