Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Tkáň pupečníku

Tkáň pupečníku

 
Pupečník (též “pupeční šňůra”) umožňuje transport krve z placenty k plodu a zpět. Tkáň pupečníku je želatinová hmota, která obaluje  pupečníkové cévy a společně s nimi tvoří pupečníkovou šňůru. Obsahuje kmenové buňky s unikátními vlastnostmi, které pocházejí z období raného vývoje dítěte. Nejdůležitějšími z nich jsou tzv. mezenchymální kmenové buňky. Nacházejí se i v pupečníkové krvi, nicméně v mnohem menší míře než v pupečníkové tkáni. 
 
Mezenchymální kmenové buňky z pupečníkové tkáně jsou schopné se přeměnit na specializované buňky nebo na různé tkáně v lidském organismu jako jsou např. kosti, chrupavka, šlachy, svaly, nervy, srdeční tkáň, kůže či jaterní buňky.
 
V současné době můžeme říci, že použití buněk z tkáně pupečníku není pouhou vědeckou vizí. Již dnes se aplikují v klinických studiích u pacientů trpících na selhání jater, cukrovkou, sklerózou multiplex, poškozením srdečního svalu, myelodysplastickým syndromem a jinými onemocněními. 
 
Kmenové buňky z pupečníkové tkáně se také mohou použít jako podpora při standardní transplantaci krvetvorných kmenových buněk s cílem zlepšit výsledky léčby. Mezenchymální kmenové buňky z tkáně pupečníku představují alternativu pro bunkovou terapii při regeneraci poškozených tkání organismu, tedy v oblasti regenerativní medicíny. 
 
Přečtěte si více o využití tkáně pupečníku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.