Tonya a Marvin Morrisovi čekali své páté dítě, Sparrow, když se poprvé dozvěděli o možnosti uložení pupečníkové krve. Jako mnozí rodiče se i oni rozhodli uložit krev pro případ, že by ji jedno z jejich dětí v budoucnosti potřebovalo.
Příliš dlouho bez kyslíku
Sparrow Morrisová se narodila na venkově v Missouri jako zdravé miminko. Když jí byly dva roky, hrála si se svými sourozenci u bazénu na zahradě. Ztratila rovnováhu a spadla do vody. Než ji vytáhli, upadla do bezvědomí. Matka jí poskytovala první pomoc až do příjezdu sanitky, která ji odvezla do nejbližší nemocnice. Záchranáři jí nahmatali pulz, až když jí napojili na dýchací přístroje. Byla bez kyslíku tak dlouho, že utrpěla poškození mozku.
Druhá šance
Neurologové dávali rodičům jen malou naději, že se její stav zlepší. Když se Sparrow vrátila z nemocnice domů, neuměla se posadit, lézt po čtyřech, ani mluvit. Ale třináct měsíců po nehodě se všechno změnilo. Sparrow se podrobila experimentální léčbě vlastní pupečníkovou krví na Duke Univesity, podstoupila fyzioterapii a odbornou léčbu. Krátce poté začala vědomě hýbat končetinami.
Plnohodnotný život
V současné době už Sparrow nemusí docházet na rehabilitaci ani řečovou terapii. „Je na tom velmi dobře! Může chodit, běhat i skákat na trampolíně. Dokáže dokonce víc, než lékaři očekávali. Mluví pomalu, ale umí vytvořit větu o pěti až devíti slovech. Jsme velmi šťastní, že jsme měli možnost poskytnout jí lepší a kvalitnější život,“ řekla šťastná matka.
Povívejte se na video zveřejněné na stránce Cord Blood Registry (největší americká rodinná banka pupečníkové krve)