Kmenové buňky jsou schopné se téměř neomezeně dělit a mohou být klíčem k léčbě mnoha nemocí a obnově poškozených tkání. Proto jsou stále důležitější při léčbě mnoha onemocnění a regeneraci nemocného organismu. Evropský parlament dne 10. září 2012 jednal o návrhu britské europoslankyně Mariny Yannakoudakisovej o dobrovolném a bezplatném dárcovství tkání a buněk. Na plenárním zasedání 11. září přijal usnesení, které navrhuje zvýšit zásoby kmenových buněk a pupečníkové krve. Usnesení podpořila většina europoslanců (551).
Usnesení zdůrazňuje významný věděcký pokrok v oblasti výzkumu pupečníkové krve, která představuje velmi slibnou alternativu léčby různých onemocnění, včetně nemocí dětí. Zároveň však upozorňuje na nedostatečné zásoby kmenových buněk z pupečníkové krve. V současnosti se tyto buňky skladují jen při 1 % z celkových porodů v EU. Usnesení proto doporučuje posílit spolupráci mezi členskými státy EU, aby se uskladněné jednotky pupečníkové krve mohly zaregistrovat do celosvětové databáze kostní dřeně a pupečníkové krve BMDW a byly dostupné pro každého pacienta, který je potřebuje. Usnesení navrhuje, aby každý stát EU zřídil alespoň jednu veřejnou banku pupečníkové krve.
Spolupráce se soukromým sektorem je důležitá
Podle usnesení je stejně potřeba i úzká spolupráce mezi veřejnými a soukromými bankami s pupečníkovou krví. Europoslankyně Marina Yannakoudisová podotkla, že v některých zemích EU už model spolupráce existuje. Funguje například na Slovensku. Rodinná banka pupečníkové krve Cord Blood Center, která je v současnosti evropskou dvojkou, věnuje část svých příjmů na provozování veřejné banky Eurocord-Slovakia. Od spuštění veřejné banky tyto investice překročily 2,5 milionu euro.
Je potřeba zvýšit povědomí o pupečníkové krvi
Klinické zkoušky, při kterých se používají kmenové buňky z pupečníkové krve na léčbu nehematologických onemocnění zejména v oblasti regenerativní medicíny, probíhají v současnosti mimo EU. Proto usnesení doporučuje, aby byla zvýšena dostupnost kmenových buněk z pupečníkové krve v Evropě. Jedním z kroků by měla být důsledná informovanost nastávajících rodičů o všech možnostech, které jsou spojené s odběrem pupečníkové krve při porodě. Usnesení mluví o možnosti veřejného nebo soukromého uchování (tedy o odběru pupečníkové krve) pro autologní nebo heterologní účely, respektive pro výzkum. Budoucím rodičům je třeba poskytovat úplné, objektivní a přesné informace o výhodách a nevýhodách jednotlivých bank pupečníkové krve.
Kmenové bunky jsou budoucností medicíny i Evropy
Kmenové buňky se v Evropě staly velkým tématem. Evropská komise vzala na vědomí vyhlášku Evropského parlamentu o pupečníkové krvi a převzala kontrolu na implementací směrnic o tkáních a buňkách v jednotlivých členských státech. „Velký příslib do budoucna tvoří i banky pupečníkové krve, které mohou znamenat revoluci v lékařství v dohledné době,“ uvedla česká europoslankyně MUDr. Zuzana Roithová na téma pupečníkové krve a této strategie.