Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Evropa považuje kmenové buňky a pupečníkovou krev za prioritu

Kmenové buňky jsou schopné se téměř neomezeně dělit a mohou být klíčem k léčbě mnoha nemocí a obnově poškozených tkání. Proto jsou stále důležitější při léčbě mnoha onemocnění a regeneraci nemocného organismu. Evropský parlament dne 10. září 2012 jednal o návrhu britské europoslankyně Mariny Yannakoudakisovej o dobrovolném a bezplatném dárcovství tkání a buněk. Na plenárním zasedání 11. září přijal usnesení, které navrhuje zvýšit zásoby kmenových buněk a pupečníkové krve. Usnesení podpořila většina europoslanců (551).

kmenové buňky a pupečníkovou krevUsnesení zdůrazňuje významný věděcký pokrok v oblasti výzkumu pupečníkové krve, která představuje velmi slibnou alternativu léčby různých onemocnění, včetně nemocí dětí. Zároveň však upozorňuje na nedostatečné zásoby kmenových buněk z pupečníkové krve. V současnosti se tyto buňky skladují jen při 1 % z celkových porodů v EU. Usnesení proto doporučuje posílit spolupráci mezi členskými státy EU, aby se uskladněné jednotky pupečníkové krve mohly zaregistrovat do celosvětové databáze kostní dřeně a pupečníkové krve BMDW a byly dostupné pro každého pacienta, který je potřebuje. Usnesení navrhuje, aby každý stát EU zřídil alespoň jednu veřejnou banku pupečníkové krve.

S ohledem na vývoj v oblasti uchovávání kmenových buněk z pupečníkové krve a probíhající klinické zkoušky, zaměřené na využití těchto buněk, požaduje usnesení i aktualizaci stanoviska k etickým aspektům uskladňování pupečníkové krve. Toto stanoviska vydala v roce 2004 Evropská skupina pro etiku ve vědě a nových technologiích.

Spolupráce se soukromým sektorem je důležitá

Podle usnesení je stejně potřeba i úzká spolupráce mezi veřejnými a soukromými bankami s pupečníkovou krví. Europoslankyně Marina Yannakoudisová podotkla, že v některých zemích EU už model spolupráce existuje. Funguje například na Slovensku. Rodinná banka pupečníkové krve Cord Blood Center, která je v současnosti evropskou dvojkou, věnuje část svých příjmů na provozování veřejné banky Eurocord-Slovakia. Od spuštění veřejné banky tyto investice překročily 2,5 milionu euro.

Je potřeba zvýšit povědomí o pupečníkové krvi

Klinické zkoušky, při kterých se používají kmenové buňky z pupečníkové krve na léčbu nehematologických onemocnění zejména v oblasti regenerativní medicíny, probíhají v současnosti mimo EU. Proto usnesení doporučuje, aby byla zvýšena dostupnost kmenových buněk z pupečníkové krve v Evropě. Jedním z kroků by měla být důsledná informovanost nastávajících rodičů o všech možnostech, které jsou spojené s odběrem pupečníkové krve při porodě. Usnesení mluví o možnosti veřejného nebo soukromého uchování (tedy o odběru pupečníkové krve) pro autologní nebo heterologní účely, respektive pro výzkum. Budoucím rodičům je třeba poskytovat úplné, objektivní a přesné informace o výhodách a nevýhodách jednotlivých bank pupečníkové krve.

Kmenové bunky jsou budoucností medicíny i Evropy

Kmenové buňky se v Evropě staly velkým tématem. Evropská komise vzala na vědomí vyhlášku Evropského parlamentu o pupečníkové krvi a převzala kontrolu na implementací směrnic o tkáních a buňkách v jednotlivých členských státech. „Velký příslib do budoucna tvoří i banky pupečníkové krve, které mohou znamenat revoluci v lékařství v dohledné době,“ uvedla česká europoslankyně MUDr. Zuzana Roithová na téma pupečníkové krve a této strategie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.