Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Buněčné tkáně pupečníku k léčbě poškození dělohy

Děložní sliznice hraje při úspěšném průběhu těhotenství klíčovou roli. Při umělém oplodnění je abnormální reaktivita děložní sliznice hlavní příčinou selhání transplantace embryí, což může vést k neplodnosti a nepříznivě ovlivnit těhotenství nebo novorozence. Výskyt poruch souvisejících s děložní sliznicí je u žen značně rozšířený a pro mnohé z nich nemusí být současná dostupná léčba dostačující.

Intravenózní injekce mezenchymálních kmenových buněk z tkáně pupečníku může zvětšit tloušťku děložní sliznice, redukovat její zjizvení, podpořit růst cév, obnovit strukturu a funkci poškozené sliznice a rovněž i zvýšit míru implantace embryí. Kromě toho mají mezenchymální kmenové buňky pupečníku nízkou imunogenicitu (organismus pacienta snadněji přijme tyto buňky od dárce) a vysokou schopnost sebeobnovy.

V nové studii byl navržen hydrogel s obsahem lidských mezenchymálních kmenových buněk z pupečníku. Tento hydrogel vykazoval vynikající vlastnosti. Experimenty in vivo prokázaly, že hydrogel z těchto buněk dokáže zvětšit tloušťku děložní sliznice a zmírnit její zjizvení. Kromě toho je regenerovaná děložní sliznice vnímavější k přenosu embryí.

Na základě výsledků lze konstatovat, že hydrogel s obsahem mezenchymálních kmenových buněk pupečníku má obrovský potenciál při opravě nebo regeneraci poškozené děložní sliznice, a zároveň má i potenciál zlepšit výsledky v těhotenství.

 

Zdroj:

Chen, Lixuan et al.: An injectable gelatin/sericin hydrogel loaded with human umbilical cord mesenchymal stem cells for the treatment of uterine injury. Bioengineering & Translational Medicine (2022): e10328. https://doi.org/10.1002/btm2.10328