Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Bývalého profesionálního fotbalistu zlomila cévní mozková příhoda. Následky zmírnila léčba pupečníkovou krví

Ačkoli si to často nepřipouštíme, naše zdraví je nesmírně křehké. Jediná sekunda stačí na to, aby se změnil život nejen nám, ale celé naší rodině. Své o tom ví i Dominik.

Dominik s rodinou prožil krásnou dovolenou. Když se vraceli domů, stalo se to, s čím nikdo nepočítal. „Byl 1. červenec 2017 a manžel se synem a psi jeli domů autem. Já a dcerka jsme cestovali letecky“, začíná vyprávění Dominikova manželka Annette. Po přistání Annette zazvonil telefon. „Na synův telefonát nezapomenu do konce života“, vypráví dál. Syn jí totiž oznámil, že stojí na benzínové pumpě a myslí si, že otec dostal mozkovou příhodu.

Všichni byli v šoku. Bývalý profesionální fotbalista byl ve věku 57 let silný a zdravý chlap. Preventivní prohlídky absolvoval pravidelně. Nikdo z rodiny nerozuměl tomu, co se stalo. Zpočátku odpověď neznali ani lékaři. Dominikovou cévní mozkovou příhodu označili jako „kryptogenní“ (bez zjevné příčiny). Později se rodina dozvěděla, že mrtvici způsobila vrozená srdeční vada, při níž se otvor v přepážce mezi komorami srdce neuzavře.

Dominikova pravá část těla zůstala po cévní mozkové příhodě ochrnutá. Objevila se u něj také silná apraxie řeči (neschopnost správně a důsledně vyslovit to, na co člověk myslí). Muž byl však rozhodnut bojovat. Díky silnému odhodlání, manželčině podpoře, dobré fyzické kondici před mrtvicí a intenzivnímu terapeutickému programu se opět naučil chodit. Čekali ho však další výzvy jako zlepšení řeči a opětovné používání pravé ruky.

Šest měsíců po mozkové příhodě dostal Dominik první záchvat, který se v průběhu následujícího roku zopakoval více než 100krát. Zhoršily se mu také bolesti, které se u něj po cévní příhodě objevili a Dominik jejich mnohokrát označil za nesnesitelné. On i jeho nejbližší opět prožívali strach a frustraci, pokroky v léčbě se zpomalily.

Lékaři Dominikovi navrhli sérii chirurgických zákroků, které měly záchvaty zastavit. Rodina se však obávala, protože zákroky, které musel Dominik podstoupit, byly invazivní a náročné. Naději přinesla webstránka, kterou Dominik náhodou našel jednou v noci. Informace o léčbě následků ischemické cévní mozkové příhody pupečníkovou krví četl s obrovským zájmem a nadšením.

Na druhý den, tedy více než 2 roky po překonání mozkové cévní příhody, poslal Dominik na kliniku email. Z kliniky se mu ozvali a vysvětlili průběh léčby, zodpověděli otázky a navrhli Dominikovi, aby tuto léčbu konzultoval i se svým ošetřujícím lékařem.

Doporučili mu také, aby si přečetl publikované výsledky klinických studií, které byly prováděny na Dukeovy a Stanfordské Univerzitě. Ty uváděli, že výsledky výzkumů, které se zabývaly využitím pupečníkové krve při léčbě následků cévní mozkové příhody a dětské mozkové obrny, jsou velmi uspokojivé, ačkoli probíhají pouze krátce. Pacientům, kterým byla podána infuze pupečníkové krve, se zlepšily motorické funkce i schopnost mluvit.

Manželé se rozhodli, že Dominik terapii absolvuje. V říjnu 2019 se v Mnichově setkali s lékařem poprvé osobně. O dva dny později podstoupil Dominik potřebná vyšetření a následujících 48 hodin strávil na klinice, kde dostával infuze pupečníkové krve.

Šest měsíců po absolvování léčby považuje Dominik své rozhodnutí za správné. Jeho bolesti se zmírnily a staly se snesitelnými. Záchvaty přestaly a zlepšily se také jeho komunikační schopnosti.

Neméně důležité je, že Dominik se začal opět těšit ze života. Terapie pupečníkovou krví zlepšila kvalitu každého dne a vrátila mu chuť se smát. „Můj manžel v Německu ožil“ doplňuje šťastná Annette. A my jen dodáme, že tento pár je důkazem toho, že láska, odhodlanost a pokroky v medicíně dokáží dělat zázraky a překonat i nemožné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *