Vlastní pupečníková krev může představovat život zachraňující léčbu pro děti s těžkou aplastickou anémií, což je onemocnění způsobující selhání kostní dřeně.
Co je aplastická anémie?
Aplastická anémie je vzácné onemocnění, při němž kostní dřeň přestává produkovat dostatek krevních buněk. To způsobuje zvýšené riziko infekcí, krvácení a dalších zdravotních problémů.
Jak může pupečníková krev pomoci?
Pupečníková krev obsahuje krvetvorné kmenové buňky, které mohou obnovit tvorbu krevních buněk v poškozené kostní dřeni. Pokud má pacient uchovanou vlastní pupečníkovou krev, mohou ji lékaři použít při jeho léčbě – transplantaci krvetvorných kmenových buněk.
Počet úspěšných použití vlastní pupečníkové krve roste
Odborný článek z roku 2014 popisuje úspěšné využití vlastní pupečníkové krve při aplastické anémii u devítiletého chlapce z USA.
Také v Iránu lékaři úspěšně léčili aplastickou anémii pomocí vlastní pupečníkové krve. Stalo se tak v roce 2015 a pacientem byl šestiletý Karen. V té době byla tato léčba 12. úspěšným případem použití vlastní pupečníkové krve při aplastické anémii na světě.
V roce 2019 použili lékaři v Portugalsku vlastní pupečníkovou krev při aplastické anémií u čtyřletého Henriqua.
V roce 2020 byl publikován odborný článek o léčbě tříletého chlapce, kterému lékaři úspěšně transplantovali pupečníkovou krev, kterou mu rodiče uchovali při jeho narození. V tomto případě chlapec podstoupil transplantaci pupečníkové krve po tom, co standardní léčba selhala. Po transplantaci se jeho stav zlepšil natolik, že už nepotřeboval krevní transfuze. Po 17 měsících lékaři ukončili imunosupresivní léčbu a chlapec zůstal v kompletní remisi.
Poslední publikovaná úspěšná léčba, kterou uvádíme, je z roku 2023. Jednalo se o 19letého pacienta. Tento případ navíc dokazuje, že pupečníkovou krev lze úspěšně použít i po mnoha letech skladování.
Také v sousedním Slovensku se použila pupečníková krev při aplastické anémii a to v roce 2009, malému pacientu bylo v té době devět let. K léčbě byla využita pupečníková krev jeho sourozence.
Transplantace pupečníkové krve nabízí alternativu k jiným léčebným postupům. Výzkum v této oblasti stále probíhá, avšak i tyto případy svědčí o slibných výsledcích při léčbě dětí s aplastickou anémií.
Zdroje:
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0041134519315933
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4174564/
http://parentsguidecordblood.org/en/news/henrique-was-saved-his-own-cord-blood
https://parentsguidecordblood.org/en/news/magnum-opus-royan-stem-cell-technology
https://parentsguidecordblood.org/en/news/cured-his-own-cord-blood-19-years-later
Foto zdroj: Freepick