Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Sourozenecké transplantace pupečníkové krve zachraňují české životy

Praha, 25. února 2013 – Ústav hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) a rodinná banka pupečníkové krve Cord Blood Center uzavřením společné smlouvy na podzim 2012 umožňují i nadále využití pupečníkové krve pro léčbu sourozenců v České republice.
Pupečníková krev je zdrojem vzácných kmenových buněk, které lze využít pro léčbu onemocnění jak dítěte, kterému byla pupečníková krev odebrána, tak i jeho sourozenců. Příkladem toho, jak pupečníková krev může zachránit život a zdraví sourozence, mohou být dva příběhy: Lucie a Lukáše.
Lucie ze slovenského Spišského Podhradia potřebovala transplantaci krvetvorných kmenových buněk, vhodný dárce nebyl k dispozici. Náhoda tomu ale chtěla, že když kdy se Lucie zranila a její onemocnění tak vyšlo najevo, její maminka přišla do jiného stavu. Na cestě byl bratr Patrik, který s sebou přinesl dar – pupečníkovou krev.

Malý bratr, velký zachránce

„Pravděpodobnost shody transplantačních znaků u sourozence je dvacet pět až třicet procent,“ vysvětluje primářka Transplantační jednotky kmenových krvetvorných buněk v Bratislavě MUDr. Júlia Horáková, PhD.

Lucie podstoupila transplantaci v roce 1999. Stala se tak vůbec prvním slovenským dítětem, které využilo sourozeneckou pupečníkovou krev. „Do dnešního dne jsme transplantovali pěti dětem pupečníkovou krev od svého sourozence a v dalších čtyři případech po Lucce bylo množství odebrané pupečníkové krve dostatečné,“ dodává primářka Júlia Horáková. Příběh Lucie můžete shlédnout zde.

Sourozenecké transplantace i v ČR

Prvním dítětem, které bylo v České republice vyléčeno pomocí pupečníkové krve svého sourozence, byl Lukáš. Ten trpěl LAD syndromem – defekt adheze leukocytů -, poruchou imunity, při které se nehojí rány a vytvářejí se rozsáhlé záněty v těle. Psal se rok 1994 a lékaři v motolské nemocnici se rozhodli k ojedinělému experimentu. Využili situace, že Lukášova maminka byla právě těhotná, a rozhodli se odebrat po narození miminka krev z placenty a pupeční šňůry. Po transplantaci kmenových buněk začalo období čekání, zda se začnou nové imunitní buňky v krvi objevovat. Lukášovy rány se začaly hojit a za pár dní se i v krevních testech začaly objevovat nové, zdravé leukocyty.

Pupečníková krev pro sourozence

Díky spolupráci ÚHKT a společnosti Cord Blood Center je možné v České republice provádět indikované odběry pupečníkové krve pro sourozenecké transplantace v případě závažných onemocnění, jako jsou leukémie, aplastická anémie, dědičné metabolické onemocnění nebo závažné poruchy imunity ve všech smluvních porodnicích CBC. Sourozenecké transplantace mají výrazně lepší výsledky než v případě buněk od cizího člověka. Rodinná banka pupečníkové krve Cord Blood Center, která na programu indikovaných sourozeneckých odběrů s ÚHKT pracuje, dosud uskutečnila šest bezplatných indikovaných odběrů.

O rodinné bance pupečníkové krve Cord Blood Center

CORD BLOOD CENTER je součástí druhé největší evropské rodinné banky pupečníkové krve Cord Blood Center Group, ve které uchovali pupečníkovou krev rodiče více než 115 000 dětí. Experti skupiny CBC spolupracovali při léčebném využití 36 jednotek pupečníkové krve. Šlo o léčbu dětí jejich vlastní pupečníkovou krví, sourozenecké transplantace nebo vydání pupečníkové krve pro nepříbuzenské použití. Kmenové buňky z pupečníkové krve, zpracované v laboratořích skupiny CBC, byly použité na léčbu v mnoha transplantačních centrech v Evropě a Americe. Podrobnější informace naleznete na stránkách http://cordbloodcenter.cz/.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.