Pupečníková krev se odebírá při narození dítěte. Obsahuje především krvetvorné kmenové buňky, které lze použít k léčbě různých onemocnění, jako například leukémie, lymfomu, aplastické anémie apod. Pupečníková krev se po zpracování uchovává v kryobankách. Jak dlouho může zůstat zamrazená, aniž by ztratila svůj léčebný potenciál?
Průkopník v oblasti kryokonzervace pupečníkové krve
Průkopníkem kryogenního skladování pupečníkové krve byl Dr. Hal Broxmeyer z Indiana University School of Medicine. V roce 1988 zamrazil pupečníkovou krev, která byla použita při první úspěšné transplantaci pupečníkové krve na světě. Pupečníková krev čerstvě narozené Alison Farrowové byla zamrazena a převezena do Paříže k léčbě jejího bratra Matta Farrowa.
V následujících desetiletích Broxmeyerova laboratoř prokázala, že kryokonzervovaná pupečníková krev je životaschopná i po 5, 10, 15 a 23 letech. Dr. Hal Broxmeyer zemřel v roce 2021, ale jeho laboratoř pokračuje v jím započaté práci a v létě 2023 zveřejnila důkaz, že kryokonzervovaná pupečníková krev ve zmrazeném stavu je životaschopná i po 27 letech.
Důkazy o úspěšném dlouhodobém skladování pupečníkové krve předložily i další laboratoře, například Cryo-Cell na Floridě, Medipost v Jižní Koreji a Düsseldorf Bank v Německu. Z dosavadních výzkumů vyplývá, že pupečníková krev vůbec nestárne, pokud je správně kryokonzervovaná.
Úspěšná léčba po dvaceti letech od zamrazení
V listopadu 2018 oznámila australská veřejná banka pupečníkové krve BMDI, že úspěšně transplantovala pacientovi s leukémií pupečníkovou krev od dárce, která byla skladována 20 let.
V květnu 2023 bylo na 10. konferenci o pupečníkové krvi Čínské asociace pro zdraví matky a dítěte prezentováno, že devatenáctiletý pacient v Číně byl vyléčen z aplastické anémie vlastní pupečníkovou krví, kterou nechali jeho rodiče při jeho narození uložit v bance pupečníkové krve.
Příklady i ze živočišné říše
Rekord v nejstarším kryokonzervovaném spermatu, z něhož se narodila živá mláďata, drží ovce počaté ze spermatu, které bylo 50 let zmraženo v Australském zemědělském institutu v Sydney. Laboratoř institutu potvrdila, že procento živě narozených mláďat z padesátiletých spermií je stejné jako procento z jednoletých spermií.
Lidský rekord v počtu živě narozených dětí z kryokonzervovaných spermií drží dvojčata, která byla počata in vitro oplodněním ze spermií, které byly skladovány 40 let.
Proč to funguje?
Kryokonzervované buňky nestárnou, protože jsou ve stavu hlubokého spánku. Když jsou buňky zamrazeny, jejich metabolismus se zpomalí téměř na nulu, což znamená, že buňky nepotřebují energii k růstu, dělení ani k udržení svých funkcí. Kryokonzervační látky zároveň pomáhají chránit buňky, především buněčné membrány a DNA, před poškozením mrazem.
Po rozmrazení buněk se obnoví jejich metabolismus a buňky se vrátí do normálního stavu. To platí i pro buňky, které byly zmrazené velmi dlouho.
Vědci se shodují, že správně kryokonzervované kmenové buňky jsou prakticky nesmrtelné.
Zdroj: https://parentsguidecordblood.org/en/news/how-long-can-cord-blood-be-stored