Americká pacientka s leukemií se stala první ženou a celkově třetí osobou na světě, která se doposud vyléčila z HIV po transplantaci krvetvorných kmenových buněk, tvrdí vědci. O případu, který byl loni prezentován na lékařské konferenci v Denveru, informovala stanice BBC.
Ženě středního věku byl v červnu 2013 diagnostikován HIV a antiretrovirové léky udržovaly hladinu viru na nízké úrovni. V březnu 2017 jí diagnostikovali také akutní myeloidní leukémii. V srpnu téhož roku dostala od dárce pupečníkovou krev s mutací, která blokuje vstup HIV do buněk, píše deník New York Times.
Tři roky po transplantaci byla pacientce antiretrovirová léčba přerušena a její krevní testy ani po 14 měsících od přerušení nevykazují žádné známky HIV.
Na rozdíl od dvou předchozích známých případů, kdy pacienti dostali při transplantaci kostní dřeně kmenové buňky od dospělých dárců, byly u ženy použity krvetvorné kmenové buňky z pupečníkové krve, která je dostupnější a jejíž použití nevyžaduje tak velkou shodu mezi dárcem a příjemcem.
Všichni tři doposud vyléčení pacienti však měli rakovinu a na záchranu života potřebovali transplantaci krvetvorných kmenových buněk. Léčba HIV nebyla nikdy primárním cílem, protože terapie je příliš riskantní na to, aby se použila u každého pacienta s HIV, protože antiretrovirová terapie poskytuje lidem s HIV téměř normální délku života. Tento případ však potvrzuje, že léčba HIV je možná, a znovu se prokázalo, že lze genovou terapii využít jako realizovatelnou strategii.
Případ zmiňované ženy byl součástí rozsáhlejší americké studie věnované lidem žijícím s HIV, kteří podstoupili stejný typ transplantace krvetvorných kmenových buněk k léčbě rakoviny a závažných onemocnění.
Zdroj:
https://www.bbc.com/news/health-60394306
https://www.nytimes.com/2022/02/15/health/hiv-cure-cord-blood.html