Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Odběr

Pupečníková krev se odebírá ihned po narození miminka, a to po podvázání a přestřižení pupeční šňůry, ale ještě před porozením placenty. Odběr maminku ani dítě nebolí a nijak neohrožuje! Po porodu placenty lze odebrat pupečníkovou krev i z ní.

Odběr se provádí z pupeční šňůry (neboli pupečníku), která ve chvíli odběru vybíhá ven porodními cestami a placenta je stále ještě v děloze. Pupeční šňůra se nejdříve důkladně omyje a dezinfikuje. Poté se položí na sterilní roušku, porodní asistentka napíchne jehlou žílu pupečníku a nechá krev samovolně odtékat do připraveného vaku, dokud se veškerá krev z pupeční šňůry nevyčerpá.

Následně je možné počkat na porod placenty a po odezinfikování jejího povrchu lze čerpat pupečníkovou krev i z ní.Tímto postupem je možné získat maximální možné množství kmenových buněk z pupečníkové krve, což je jedním z nejdůležitějších faktorů pro úspěšnou transplantaci. Metoda, která kombinuje odběr pupečníkové krve z pupeční šňůry a následně z placenty, se nazývá Premium a je v současnosti považována za jednu z nejefektivnějších metod odběru pupečníkové krve vůbec.

 

Po porodu je třeba odebrat také žilní krev maminky pro serologická a virologická vyšetření.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.