Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Nové způsoby, jak zlepšit využití pupečníkové krve u dospělých

Využití pupečníkové krve jako zdroje hematopoietických kmenových buněk pro transplantaci je velmi výhodné.  V posledních letech vědci věnovali mnoho úsilí tomu, aby zlepšili využití jednotek pupečníkové krve pro transplantace u dospělých. Šlo o různé metody: expanze ex vivo hematopoetických kmenových buněk (HSC), přidání mezenchyálních buněk, vnitrokostní dodání HSC, infuze dvou štěpů pupečníkové krve nebo použití pupečníkové krve společně s kostní dření a metody zlepšení zachycení nebo přijetí štěpu. 

Jakmile jsou kmenové buňky do pacienta vloženy, najdou si cestu do kostní dřeně a adaptují se. Tento proces se nazývá “zachycení” (homing). Kmenové buňky se pak začnou množit/dělit a vytvářet (diferenciovat) nové krevní buňky, a tedy i nový hematopoetický a imunitní systém pro jejich příjemce. Tento proces se nazývá uchycení štěpu (engrafment). 
 
Lékař Leonard Zon, hematolog a ředitel Programu pro kmenové buňky Dětské nemocnice v Bostonu, identifikovat přírodní složku (pojmenovanou FT1050), která může zvýšit rychlost a kvalitu uchycení štěpu, snížit čas na zotavení pacientů po transplantaci kmenových buněk při léčbě rakoviny nebo jiných nemocí. Na základě tohoto objevu zahájili vědci Institutu pro stadium rakoviny Dana-Faber v Bostonu první fázi klinické studie. V té studovali bezpečnost buněk pupečníkové krve, které byly ošetřeny FT1050, pro dospělé pacienty s transplantátem kmenových buněk z pupečníkové krve. Zároveň budou zjišťovat, jestili takto upravené buňky zrychlují uchycení štěpu.
 
U dvanácti pacientů, kteří se studie zúčastnili, proběhlo uchycení štěpu o tři až čtyři dny rychleji než u běžných buněk z pupečníkové krve, bez významnějších vedlejších účinků.
Lékař Corey Cutler uzavřel, že „FT1050 během preklinického výzkumu ukázala schopnost aktivovat hematopoetické kmenové buňky, aby se uchytily rychleji a s větším úspěchem. Výsledky této studie na pacientech, kteří dostali transplantát kmenových buněk z pupečníkové krve po chemoterapi s redukovanou intenzitou, byly povzbudivé. Plánují se další studie, které by studovaly hematopoetické kmenové buňky ošetřené FT1050 na větší skupině pacientů.“
 
Zdroj v anglickém jazyce. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.