Address: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Tak blízcí, jak jen si bratři mohou být

Joseph a Darlene Davisovi z Cedar Hill v Texase jsou hrdými rodiči dvou zdravých synů – dvanáctiletého Josepha juniora a desetiletého Isaaca. Malý Joseph ale nebyl vždy tak zdravý a silný jako je dnes.

Nevěděli, zda se dožije puberty

Hned po narození zjistili lékaři u Josepha srpkovitou anémii. Tato nemoc deformuje červené krvinky, které nejen že pak nedokáží vykonávat svojí funkci, ale ucpávají cévy a zabraňují tak přístupu kyslíku a živin k orgánům a tkáním. Nemocní mívají záchvaty bolesti a málokdy se dožívají dospělosti. Malý Joseph trpěl vysokými horečkami, otékaly mu ruce a nohy a musel pravidelně docházet na transfuze krve. Jeho jedinou nadějí byla transplantace kmenových buněk. „Lékaři nám řekli, že náš syn tu s námi nemusí zůstat dlouho,“ vzpomíná na těžké období otec a dodává „ani jsme nevěděli, zda se dožije puberty.“

Šťastný zvrat osudu

Josephovi rodiče byli odhodlaní svému synovi pomoct. Rok strávili hledáním vhodného dárce kostní dřeně a později pupečníkové krve. Nakonec se na ně usmálo štěstí. Darlene otěhotněla. Manželé byli nadšení. Odběr plodové vody ukázal, že je miminko zdravé a je ideálním dárcem pro svého bratra Josepha. Pár minut po porodu odebrali lékaři pupečníkovou krev.

Cesta k uzdravení

Před transplantací pupečníkové krve podstoupil Joseph chemoterapii, která zničila srpkovité buňky v krvi. Jeho lékař, dětský hematolog a transplantolog kmenových buněk Joel Weinthal, řekl: „jen co jsme vysokými dávkami chemoterapie zničili nemocné krvinky, transplantovali jsme do těla kmenové buňky z pupečníkové krve dárce, které vytvořili úplně novou krev a imunitní systém bez srpkovité anémie.“ Isaacovy pupečníkové kmenové buňky byly transplantované jeho bratrovi 10. května 2002. „Asi dvacet dní po zákroku se najednou začal cítit a vypadat lépe. Vrátila se mu energie, byl na cestě k uzdravení,“ dodal nadšeně otec.

Trvale vyléčený

Od transplantace pupečníkové krve je Joseph zdravý a plný energie. Zbytek svého života prožije bez srpkovité anémie. Doma si chlapci spolu hrají, perou se a podle rodičů jsou si tak blízcí, jak jen si bratři mohou být.
Podívejte se na video zveřejněné na Cord Blood Registry (největší americká rodinná banka pupečníkové krve)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *