Address: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Sourozenci na život a na smrt

„K mému bratrovi mám specifický vztah,“ říká Lucia a láskyplně se dívá na svého bratra Patrika, který jí zachránil život. Od úrazu k leukémii. Život se může zvrtnout v sekundě. Své o tom ví i rodiče dnes už třiadvacetileté vysokoškolačky ze Spišského Podhradí.

„K mému bratrovi mám specifický vztah,“ říká Lucia a láskyplně se dívá na svého bratra Patrika, který jí zachránil život.

Od úrazu k leukémii. Život se může zvrtnout v sekundě. Své o tom ví i rodiče dnes už třiadvacetileté vysokoškolačky ze Spišského Podhradí.

„Když měla Lucka sedm let, stal se jí ve škole úraz a musela do nemocnice. Tam zjistili, že má vyšší počet bílých krvinek. Poslali nás na další vyšetření, kde se potvrdila chronická myeloidní leukémie. „V tom okamžiku se vám zhroutí celý svět,“ vzpomíná matka na nejtěžší okamžik.

Dcera potřebovala transplantaci krvetvorných kmenových buněk, vhodný dárce nebyl. Náhoda však chtěla, že přesně v ten měsíc, v září, kdy měla Lucia osudný úraz, její máma otěhotněla. Na cestě byl Patrik, který s sebou přinesl dar – pupečníkovou krev.

Malý bratr, velký zachránce:

„Pravděpodobnost shody transplantačních znaků u sourozence je pětadvacet až třicet procent. Nechtěli jsme si nechat ujít možnost odběru pupečníkové krve,“  vysvětluje primářka Transplantační jednotky kmenových krvetvorných buněk v DFNsP v Bratislavě MUDr. Júlia Horáková, PhD.

Po odběru pupečníkové krve přišla dobrá zpráva. Malý Patrik byl vhodný dárce. Buněk však nebylo dost, a tak lékaři počkali, dokud chlapeček dovrší jeden rok, odebrali mu kostní dřeň a doplnili jí pupečníkovou krev. Lucia podstoupila transplantaci v roce 1999. Byla vůbec prvním dítětem na Slovensku, které využilo pupečníkovou krev od sourozence.  „Do dnešního dne máme odtransplantovaných pět dětí od shodných sourozeneckých dárců a v dalších čtyřech případech po Lucce bylo množství odebrané pupečníkové krve dostatečné,“ konstatuje primářka Julie Horáková.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *