Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Pupečníková krev novorozence zachránila bratra s rakovinou

Další úspěšná transplantace pupečníkové krve proběhla na Taiwanu. Krvetvorné kmenové buňky lékaři odebrali při porodu novorozence, jehož bratr trpěl nevyléčitelnou chorobou. Dvojročnímu chlapečkovi lékaři diagnostikovali akutní myelodní leukémii. Touto formou onemocnění trpí přibližně 20 % dětí s leukémií. Za těchto okolností byla jediná možnost léčby transplantace krvetvorných buněk. 

Po šesti měsících dlouhého a únavného čekání na vhodného dárce rodiče zjistili, že jejich starší, osmiletý syn je imunologicky kompatibilní s nemocným bratrem – a tedy je i potenciálním dárcem. Ale ještě předtím, v září minulého roku se narodil nejmladší člen rodiny, kterému při porodu odebrali pupečníkovou krev. Šance na úplnou shodu mezi sourozenci je 25-30 %, v tomto případě prokázalo dodatečné testování imunologickou kompatibilitu mezi nemocným chlapečkem a jeho nejmladším bratrem. Pro rodinu to byla skvělá zpráva, protože odebraná pupečníková krev mohla posloužit ke transplantaci krvetvorných buněk nemocnému sourozenci. Nebylo tedy už třeba odebrat kostní dřeň staršímu bratrovi.
Otec chlapečka je velmi vděčný ošetřujícímu lékaři svého syna, Wu Kang z Čínské fakultní nemocnice (China Medical University Hospital).
Další informace  v angličtině naleznete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *