25. 4. 2012
Žádná cena za lidský život není dost vysoká. S těmito slovy přijeli do Brna nastávající rodiče Jakešovi, kteří využijí novou metodu odběru pupečníkové krve. Tu ve středu představili lékaři z brněnské Nemocnice Milosrdných bratří. Větší množství krve, více kmenových buněk, a tím pádem větší šance na záchranu života při případné transplantaci.
„Dáme našemu dítěti šanci na nový začátek, pokud to bude nutné," řekl budoucí tatínek Jan Jakeš.
Pupečníková krev se doposud odebírala pouze z pupečníku, novinkou je odběr také z porozené placenty. „Krev obíhající v pupečníku a placentě je bohatá na vzácné kmenové buňky. Po porodu dítěte v nich zůstává část krve, které se proto říká pupečníková. Její výjimečnost spočívá především v tom, že obsahuje i takové kmenové buňky, které se již během života netvoří," popsal primář Gynekologicko-porodního oddělení Nemocnice Milosrdných bratří v Brně Ivan Huvar.
Krev odebírá na porodním sále lékař bezprostředně po narození dítěte. „Následně ji převáží naši vyškolení pracovníci v odběrovém setu do biologické laboratoře, kde ji zamrazí a uloží. Pupečníková krev se uchovává v parách tekutého dusíku při teplotě -196 °C," vysvětlil ředitel Cord Blood Center rodinné banky pupečníkové krve a současně také autor projektu Tomáš Pavlíček.