- Pupečníková krev může zachránit život. Kmenové buňky, které obsahuje, se dnes využívají v léčbě onemocnění, jako jsou leukémie, lymfomy, nádorové onemocnění orgánů, získané či dědičné poruchy krvetvorby a imunity či metabolizmu a jiné.
- Vlastní pupečníková krev dítěte se taky využívá v rámci klinických studií, které zkoumají jejich léčebné a regenerační schopnosti především u neurologických poškozeních u malých dětí.
- Zatímco v roce 1999 bylo jenom jedno dítě léčené vlastní pupečníkovou krví, o deset let později, v roce 2009, to bolo už více jak 200 dětí léčených vlastní anebo sourozeneckou krví z rodinné banky. Dnes je to už téměř 1000 dětí.
- Vlastní kmenové buňky se dnes využívají na léčbu častěji, než buňky od cizí osoby – dárce.
- Pravděpodobnost použití vlastních kmenových buněk (zahrnuje pupečníkovou krev a kostní dřeň) během života je dnes odhadovaná na 1:400*. Do dvacátého roku života je táto pravděpodobnost 1:5000.
- Pupečníková krev obsahuje zejména krvotvorné buňky a tkáň pupečníku zejména mezenchymální buňky. Svými vlastnostmi se vzájemně doplňují a společně představují vzácný zdroj kmenových buněk v případě jejich potenciálního budoucího využití.
- Inovace v medicínském výzkumu otvírají nové možnosti využití vlastní pupečníkové krve a tkáně pupečníku v regenerativní medicíně. V klinických studiích se zkoumají účinky pupečníkové krve a tkáně pupečníku.
- Se zvyšujícím se počtem jednotek pupečníkové krve a tkáně pupečníku v rodinných bankách a s rozšiřujícími se indikacemi, se dá předpokládat, že využití kmenových buněk z rodinných bank bude mít stoupající charakter.
- Pupečníková krev, uskladněna v rodinné bance, je uložena výhradně pro dítě a jeho nejbližších příbuzných. Odběr pupečníkové krve a tkáně pupečníku je bezbolestný a neškodí matce ani dítěti.
- Odběr je možný i při dotepaní pupečníku – přestřižení pupeční šňůry v době od porodu do 1. minuty má pouze malý dopad na kvalitu odběru. Přestřižení pupeční šňůry po 1. minutě má za následek menší objem a nižší bunkovitosť pupečníkové krve. Při delším dotepaní proto doporučujeme zvážit typ odběru PRÉMIUM (odběr krve i z povrchových žil placenty). Čas přestřižení pupeční šňůry po porodu neovlivňuje odběr a vlastnosti odebraných buněk tkáně pupečníku a placenty.
- Použití vlastní pupečníkové krve, podobně jako autotransfuze, je podstatně méně zatěžující výkon pro pacienta. Do organismu se aplikují jeho vlastní buňky, které již byly jeho součástí a jsou geneticky identické. Navíc, buňky pupečníkové krve se odeberou v čase narození, jsou tedy „čisté“ – nezatížené onemocněním, terapii nebo procesem stárnutí organismu.
- Uskladnění pupečníkové krve v rodinné bance zaručuje dítěti anebo jeho sourozencům okamžitý přístup ke kvalitním kmenovým buňkám v případě potřeby v buducnosti.
*Nietfeld at al., Biology of Blood and Marrow Transplantation, 14:316-322, (2008)
Uchovat v rodinné bance nebo darovat?
Odborníci z oblasti medicínského výzkumu se shodnou na tom, že pupečníková krev je cenným zdrojem kmenových buněk, a pokud je to možné, měla by být odebrána a uskladněna. Přistupujeme proto zodpovědně k povinnosti poskytnout rodičům všechny informace potřebné k rozhodnutí, jak naložit s pupečníkovou krví dítěte, jestli uchovat pro rodinu anebo darovat. V současnosti existuje více než 160 rodinných bank v Evropě a v Americe, uchovávajících přibližně 2,35 miliónů jednotek pupečníkové krve, kterou rodiče vnímají jako vzácný zdroj kmenových buněk do dalšího života dítěte. Zároveň v dárcovských (veřejných) bankách čeká na vhodného příjemce 600 000 jednotek darované pupečníkové krve. Je jen na rodičích, jak se rozhodnou do momentu porodu dítěte.
Uchovat v rodinné bance
- Uchováním pupečníkové krve, případně i tkáně pupečníku vašeho dítěte poskytnete vaší rodině výhradní možnost benefitovat v buducnosti ze život zachraňujících vlastností kmenových buněk z pupečníkové krve jako i z léčebního potenciálu tkáně pupečníku, který je v současnosti v stádiu výzkumu.
- Čtěte více proč uchovat v Cord Blood Center
Darovat do registru dárců pupečníkové krve
- Darováním pupečníkové krve do registru dárců pupečníkové krve Eurocord-Slovakia můžete pomoct pacientům, kteří jsou na léčbu krvetvornými kmenovými buňkami odkázaní. Příjemci jsou z celého světa. Pupečníková krev se tak stává zachraňujícím darem, podobně, jako v případě dárcovství krve.
- Jestli se rozhodnete pro darování pupečníkové krve, bližší informace naleznete: informace o darování pupečníkové krve na stránkách registru dárců pupečníkové krve Eurocord-Slovakia. Na stránkách najdete i kritéria pro darování pupečníkové krve, která jsou oproti kritériím na uchování vlastní pupečníkové krve přísnější, protože přihojení kmenových buněk je u nepříbuzného příjemce složitější. Stejně si můžete prohlédnout i seznam porodnic, které vykonávají dárcovské odběry pupečníkové krve na Slovensku.
Přehled praktických rozdílů
Uchovanie pupočníkovej krvi v rodinnej banke Cord Blood Center | Darovanie pupočníkovej krvi do registra darcov pupočníkovej krvi Eurocord-Slovakia | |
---|---|---|
Prečo nechať odobrať pupočníkovú krv? | Zabezpečíte svojmu dieťaťu rýchly a výhradný prístup ku jeho vlastným kmeňovým bunkám, ak by ich niekedy v živote potrebovalo. | Darovaním pupočníkovej krvi môžete pomôcť pacientom, ktorí potrebujú krvotvorné kmeňové bunky od darcu. |
Aké sú obmedzenia pre odber? | Všetky rodiny sa môžu rozhodnúť pre rodinné uchovanie pupočníkovej krvi. Krv sa neodoberá, iba ak matka prekonala závažné infekcie počas tehotenstva. | Pri darovaní pupočníkovej krvi musí prejsť darkyňa výberom na základe kritérií, ktoré sú dané legislatívou a požiadavkami transplantačných centier. Jedným z hlavných limitov je pôrodná váha dieťaťa. |
Čo sa deje s krvou po odbere? | Pupočníková krv vášho dieťaťa sa po odbere spracuje, vyšetrí a dlhodobo uskladňuje pre prípad jej budúceho použitia pre dieťa samotné alebo pre súrodenca. | Vhodná pupočníková krv (asi 20%) sa vyberie pre medzinárodnú výmenu, kde je k dispozícii pacientom kdekoľvek vo svete. Vyradená krv sa môže použiť na výskum alebo sa zlikviduje. |
Aký mám nárok na uskladnenú pupočníkovú krv? | Rodičia sú vlastníci uskladnenej pupočníkovej krvi. Dieťa má na ňu plné a bezvýhradné právo, môže byť použitá vo vhodných prípadoch aj pre súrodenca. | Darovaná pupočníková krv je vo vlastníctve registra darcov pupočníkovej krvi. Rodičia nemajú žiadnu záruku, že v prípade potreby pre samotné dieťa by bola k dispozícii. |
Ako rýchlo je uchovaná krv dostupná pre prípadnú liečbu? | Krv, uchovaná v rodinnej banke, je k dispozícii na liečbu v priebehu niekoľkých dní po doručení požiadavky od ošetrujúcich lekárov. | Ak dieťa potrebuje bunky od darcu, jeho vyhľadanie vo svetových registroch môže trvať niekoľko týždňov aj mesiacov. |
Aká je cena za odber a uskladnenie pupočníkovej krvi? | Rodičia platia jednorazový poplatok za odber a spracovanie a každoročne poplatok za skladovanie. | Ak darujete pupočníkovú krv do registra darcov pupočníkovej krvi, neplatíte žiadny poplatok. Všetky náklady hradí naša spoločnosť. |
Platia rodičia nejaké poplatky aj v prípade, že by sa krv mala použiť? | Nie, za samotné použitie už rodičia neplatia. Transplantácia krvotvorných buniek je liečba hradená poisťovňami. | Nie, za samotné použitie krvotvorných buniek z registra darcov pupočníkovej krvi rodičia neplatia. Transplantácia je liečba hradená poisťovňami. |