Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Důležitost uchování pupečníkové krve při předčasném porodu

Čím předčasněji se dítě narodí, tím vyšší je pravděpodobnost, že bude trpět nějakou neurologickou poruchou.  

Placenta je zásadní pro růst plodu a jeho přežití, protože zajišťuje nejdůležitější funkce tělesných orgánů před samotným narozením. Proto mohou patologické procesy, které ruší placentární funkce, vyústit v abnormality ve vývoji nebo růstu plodu nebo i narození mrtvého plodu. Stále častěji se vyskytuje názor, že některé dlouhodobé (zejména neurologické) poruchy mají svůj původ v úrazu před porodem.

 předčasném poroduJde zejména o těhotenskou preeklampsii, která může být velmi závažnou zdravotní komplikací pro 5 – 7 % těhotných žen a je jednou z nejčastějších důvodů předčasného porodu. Nejobvyklejší symptom preeklampsie je nebezpečné zvýšení krevního tlaku a výskyt bílkovin v moči těhotné ženy.  Při léčbě nastávající maminky, která vykazuje některé rizikové faktory, jako je preeklampsie, je důležité se správně rozhodnout o uchování pupečníkové krve. Při předčasném porodu způsobeném preeklampsií se může u dítěte s větší pravděpodobností rozvinout mozková obrna, což je onemocnění nervového systému, které postihuje dítě a zprostředkovaně i jeho rodinu.
Přesto ale svítá na lepší časy. Studie v oblasti regenerativní medicíny, kterou na Duke University Hospital vede profesorka Dr. Joanne Kurtzbergová, je velmi slibná. Klinická studie zjišťuje, jaká je léčebná účinnost vlastní pupečníkové krve u dětí s mozkovou obrnou.
Nejlepší péče o budoucí matky s těhotenskou preeklampsií vyžaduje minimalizaci rizika a maximalizaci výhod – nejen před porodem, ale i po něm. Odběr a uschování pupečníkové krve předčasně narozeného dítěte se jeví jako možnost, která může v budoucnosti zlepšit zdraví dítěte.
Další podrobnosti jsou v angličtině zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *