Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Jaké existují způsoby odběrů pupečníkové krve?

Porodem těhotenství končí, ale co je mnohem důležitější, začíná nový život. Součástí porodu se v současnosti často stává i odběr pupečníkové krve. V současné době se považuje odběr pupečníkové krve při porodu za bezpečný, nezatěžující nijak rodičku ani dítě. Je možno si vybrat ze dvou typů odběru.

Velká naděje

Možnost odběru pupečníkové krve nabízejí všechny porodnice. Je bezbolestný, bezpečný a ze strany rodičů žádaný. Seznam nemocí léčitelných pupečníkovou krví se neustále rozšiřuje. Momentálně se k léčebným účelům využívají zejména krvetvorné kmenové buňky. Podle odborníků však budoucnost bude patřit regenerativní medicíně, která dokáže opravit poškozené tkáně pomocí vlastních kmenových buněk. Pupečníková krev je výjimečná v tom, že obsahuje unikátní kmenové buňky, z nichž se diferencují různé typy tkání.

Efektivní techniky

Pupečníková krev se odebírá už několik let. Postupně se porodníci zdokonalovali v technice odběru a zároveň se vyvinuly nové techniky, které zvyšují výtěžnost pupečníkové krve, a tedy i kmenových buněk, kvůli kterým se tato krev odebírá.

Rodiče mají možnost vybrat si ze dvou typů odběrů pupečníkové krve, které se liší především technikou odběru. Buď se rozhodnou pro standardní, nebo prémiový odběr. Pokud se budoucí maminka rozhodne darovat pupečníkovou krev, v tom případě se provádí automaticky prémiový odběr.

Standard odběr

Odběr z pupeční šňůry do vaku

Standardní kvalita transplantátu

Zamrazení a uskladnění v jednom vaku

Pupečníková krev se odebírá standardním způsobem, který se prováděl dosud. Odběr je realizován do odběrného vaku napíchnuté pupeční šňůry po jejím přestřižení a zasvorkování. Pak se odebraná krev zpracuje v laboratoři a skladuje se v jednom zmrazovacím vaku spolu se vzorky, které jsou určeny k vyšetření před potenciálním použitím pupečníkové krve. Odebraná, zpracovaná a zmražená krev má zachovány všechny kvalitativní ukazatele.

Prémium odběr

Odběr z pupeční šňůry a placenty (odběr do vaku a stříkaček)

V průměru o 30 % více krvetvorných kmenových buněk

Maximální dosažitelná kvalita transplantátu

Zamrazení a uskladnění ve dvou vacích

Odběr je technicky i časově náročnější, protože pupečníková krev se odebírá nejen do vaku z pupeční šňůry, ale do stříkaček se získává i krev z placenty. Tímto úkonem se podaří odebrat větší množství pupečníkové krve, která obsahuje až o 30% více hematopoetických kmenových buněk. I samotné zpracování krve je komplikovanější. Krev z vaku a stříkaček se v laboratoři zpracovává samostatně a je uskladněna ve dvou vacích (samostatně krev z vaku a samostatně krev ze stříkaček) spolu s potřebnými vzorky.

Zdroj: www.naseinfo.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.