Address: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Co je tkáň pupečníku

Tkanivo pupočníka

Tkáň pupečníku obsahuje želatinovou hmotu, která obaluje pupečníkové cévy a společně s nimi tvoří pupečníkovou šňůru. Nazývá se také Whartonův rosol. Obsahuje kmenové buňky s unikátními vlastnostmi, které pocházejí z období raného vývoje dítěte. Nejdůležitější z nich jsou mezenchymální kmenové buňky. Ty se nacházejí také v pupečníkové krvi, i když ve výrazně menším množství než v tkáni pupečníku.

Mezenchymální kmenové buňky z tkáně pupečníku jsou schopné se měnit (diferencovat) na široké spektrum buněčných typů nebo tkáně v lidském těle jako např. kosti, chrupavky, šlachy, svaly, nervy, hladké svaly, srdeční tkáň, kůži nebo jaterní buňky. Proto prioritně představují alternativu pro buněčnou terapii při regeneraci poškozené tkáně organismu. Tyto procesy se nazývají regenerativní medicína.

Využití mezenchymálních kmenových buněk z tkáně pupečníku není jen vědeckou vizí. Dnes se již zkoumá jejich účinnost při léčbě ve více jak 50 klinických studiích u pacientů trpících např. selháním jater, diabetem, sklerózou multiplex, poškozením srdečního svalu, myelodysplastickým syndromem a dalšími. Výsledky těchto studií zatím prokázaly, že používání mezenchymálních buněk z tkáně pupečníku je prakticky možné a pro pacienty bezpečné.

Kmenové buňky z tkáně pupečníku se mohou použít také jako podpora při standardní transplantaci krvetvorných kmenových buněk s cílem zlepšit výsledky léčby. Imunosupresivní a imunomodulační schopnosti mezenchymálních kmenových buněk umí pomoci při chronických zánětlivých a autoimunitních procesech.

Současné využití kmenových buněk

Další aktuální informace o mezenchymálních kmenových buňkách naleznete v recenzovaných časopisech na stránce: https://www.mesenchymalcellnews.com/reviews/.

Zaujali jsme Vás a chcete se dozvedet víc? Kontaktujte nás na bezplatné infolince 800 900 138.
Nezávazná online registrace zde.