Využití pupečníkové krve z rodinnych bank ve světe čítá víc než 1000 použití, i když v České Republice zatím žádná autologní transplantace pupečníkové krve při standartní, nebo experimentální léčbě nebyla realizována.

Využití kmenových buněk z pupečníkové krve

Kmenové buňky z pupečníkové krve lze obecně využít k léčbě třemi základními způsoby: pro vlastní potřebu dítěte (autologní léčba), mezi sourozenci a pro zcela cizího člověka (alogenní léčba). Cord Blood Center Group se na území České republiky zabývá uchováním pupečníkové krve a tkáně pupečníku, které jsou určené pro autologní využití.

Využití v současné medicíně

Využití kmenových buněk je značně široké, současná medicína využívá především krvetvorné kmenové buňky z pupečníkové krve, a to k léčbě hematologických a hematoonkologických onemocnění, jakými jsou například aplastické anémie, Fanconyho anémie, LAD syndrom apod. Vesměs se jedná o velmi závažná a život ohrožující onemocnění.

Druhou velmi významnou oblastí využití vlastních kmenových buněk z pupečníkové krve je jejich transplantace při léčbě jakéhokoliv onkologického onemocnění, při kterém agresivní chemoterapie poškodila tvorbu krve a pacient je ohrožený buď krvácením nebo například i banální infekcí, která může při tomto oslabení vést až k životohrožujícím komplikacím. V takovém případě lze tomuto problému předejít transplantací vlastních kmenových buněk z pupečníkové krve.

Přehled onemocnění léčených standardně kmenovými buňkami z pupečníkové krve, naleznete zde:

Provedené transplantace u standardních diagnóz

Klinické studie a výzkum

Ve světě aktuálně probíhá téměř 700 klinických studií, které zkoumají využití kmenových buněk z pupečníkové krve. Jedná se zejména o výzkum v oblasti regenerativní medicíny, která se zabývá obnovou poškozených orgánů a tkání. A to jak úrazem, tak i nemocí. Využití pupečníkové krve z rodinnych bank ve světe čítá víc než 1000 použití, i když v České Republice zatím žádná autologní transplantace pupečníkové krve při standartní, nebo experimentální léčbě nebyla realizována.

Zajímá vás, kde konkrétně pupečníková krev pomáhá?

 • Icon 04

  POROD

  Po narození dítěte se jeho pupeční šňůra zasvorkuje a odstřihne. Odběr pupečníkové krve se provádí před zahájením druhé doby porodní.

  CELÝ ČLÁNEK...

 • ODBĚR

  Zatímco je dítě již v náručí u rodičů, porodní asistentka nebo lékař odebere pupečníkovou krev do odběrového vaku. Po porodu placenty může provést ještě odběr krve z povrchových cév placenty.

  CELÝ ČLÁNEK...

 • PŘEVOZ

  Odebraná pupečníková krev je současně s veškerou dokumentací převezena do specializovaných laboratoří. Celý transport zajišťuje dopravní zdravotní služba rodinné banky pupečníkové krve.

  CELÝ ČLÁNEK...

 • ZPRACOVÁNÍ

  Zde se provádí zpracování pupečníkové krve. Provádějí se nezbytná vyšetření a testy, které zkoumají nejen počet jaderných buněk, ale testují krev na přítomnost některých onemocnění.

  CELÝ ČLÁNEK...

 • ZAMRAZENÍ

  Zpracovaná pupečníková krev se zamrazuje ve speciálním vaku, který je odolný velmi nízkým teplotám. Zamrazení se provádí přímo v laboratořích za přísně monitorovaných podmínek.

  CELÝ ČLÁNEK...

 • USKLADNĚNÍ

  Po zamrazení se skladuje v kontejnerech s tekutým dusíkem při -196°C. Takto připravený transplantát má přesné označení a místo, tak aby byl v případě potřeby snadno dostupný.

  CELÝ ČLÁNEK...

Infolinka

800 900 138

Potřebujete více informací? Máte konkrétní přání? Neváhejte se zeptat.

Kontaktujte nás

 

Videokanál

Videoarchiv

--> --> -->