Address: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Úloha kmenových buněk v těle

Pupočníková krv - Kmeňové bunky

Kmenovou buňku si můžeme představit jako buňku, která ještě nezná svůj úkol – není jasné, zda se stane krvinkou, buňkou některého orgánu nebo tkáně (kůže, cévy, srdce, svaly…). Záleží především na situaci organismu, který sám rozpozná, jak se má konkrétní kmenová buňka proměnit. Z kmenových buněk se vyvíjí organismus dítěte, jsou to základní, nespecializované buňky. A právě díky jejich schopnosti se specializovat dále, je možné využívat kmenových buněk k léčbě nemocí nebo později obnovit nemocí poškozené tkáně. Dnešní moderní technologie umožňují nejen odebrat, ale také uchovat kmenové buňky po desetiletí a uchránit tím potenciál jejich využití v budoucnu. Nezřídka je právě tento zdroj významnou šancí na plnohodnotnější život.

Potenciální klinické aplikace kmenových buněk obsažených v pupečníkové krvi a tkáni pupečníku:

Typ kmenových buněk Základní vlastnosti kmenových buněk Potenciální terapie
Mezenchymální
kmenové buňky (MSC)
Širokospektrální diferenciace

Ochrana buněk

Ochrana tkání a orgánů: kosti (rychlejší hojení zlomených kostí, rekonstrukce kriticky poškozených kostí) Svaly (regenerace po náhradě kyčelního kloubu, léčení zranění způsobených sportem) Nemoci srdce (infarkt myokardu), hepatické (onemocnění jater), pankreas, nervové (neurodegenerativní choroby) atd.
Imunosupresívní vliv

Imunomodulační vliv

HSC transplantát od dárců (nízká míra výskytu komplikací po transplantaci, zlepšení přihojení štěpu) Autoimunitní nemoci (např. sarkoidóza, aktivní revmatická artritida)
Protizápalový účinek

Imunomodulační účinek

Chronické zápalové onemocnění (např. Crohnova choroba)
Krvetvorné kmenové
buňky (HSC)
Obnovení krvetvorby a imunitního systému Další zdroj hematopoietických kmenových buněk vhodných na transplantaci (v současnosti je známých 80 nemocí), na terapii, u kterých víme využít HSC
Endoteliální
progenitorové buňky (EPC)
Podporují tvorbu nových krevních cév Mrtvice, infarkt myokardu, periferní arteriální onemocnění

 

Zaujali jsme Vás a chcete se dozvedet víc? Kontaktujte nás na bezplatné infolince 800 900 138.
Nezávazná online registrace zde.